Slovensko podepsalo s USA memorandum o vízech
17.03.2008 20:21 Aktualizováno 18.03. 06:41
Slovensko v pondělí podepsalo se Spojenými státy memorandum, které má vést k tomu, aby Slováci cestovali do USA bez víz už koncem letošního roku. I poté ale budou muset jako ostatní cizinci před cestou za oceán elektronicky žádat o povolení vstupu.
Memorandum podepsali ve Washingtonu slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák a americký ministr vnitřní bezpečnosti Michael Chertoff. Obdobné dokumenty dnes s Američany podepsaly také Maďarsko a Litva.
Ministr Chertoff po podpisu naznačil, že počet odmítnutých žádostí o víza, který v případě Slovenska loni činil 12 procent, nepovažuje za problém. Podle něho Slovensko letos splní podmínku, aby míra odmítnutých žádostí klesla pod požadovaných deset procent. "Existují všechny předpoklady, aby první slovenští občané bez víz přijeli do Spojených států v závěru letošního roku," řekl Chertoff.
Bez víz do konce roku?
"V memorandu se oba státy zavázaly respektovat národní zákony a mezinárodní dohody včetně závazků Slovenska k Evropské unii. Slovensko je připraveno splnit všechna bezpečnostní kritéria, aby skutečně nic nebránilo americkým partnerům zrušit vízovou povinnost vůči našim občanům a dosáhnout tak rovnovážného stavu v této otázce," prohlásil slovenský ministr vnitra Kaliňák.
Od konce února dvoustranná memoranda týkající se americké vízové povinnosti podepsaly se Spojenými státy také Česko, Estonsko a Lotyšsko.
Postup nových členských zemí Evropské unie se setkal s nevolí Bruselu, podle něhož by se mělo s USA o vízech vyjednávat na unijní úrovni. Nicméně po schůzce minulý týden ve slovinském Brdu představitelé Evropské unie souhlasili, že vedle unijních jednání mohou rozhovory o vízech vést s Američany i jednotlivé členské země.
Vízový vztah USA k zemím Evropské unie je dlouhodobě nejednotný. Zatímco občané takzvaných starých států s výjimkou Řecka víza nepotřebují, pro země, které vstoupily do unie od roku 2004, nadále platí vízová povinnost. Nevztahuje se pouze na Slovinsko, které bezvízového režimu dosáhlo již koncem 90. let. Američané k cestám do všech zemí EU víza nepotřebují.
Třenice v EU
Někteří představitelé Evropské unie vyjadřují obavy, že na základě dvoustranných dohod budou Američané získávat více osobních údajů o cestujících z Evropy, než předpokládají dosavadní pravidla mezi unií a USA. Kaliňák ještě před cestou do Washingtonu ale prohlásil, že Bratislava nepůjde nad rámec norem unie. To tvrdí i Praha, která vízové memorandum podepsala jako první.
Většina otázek, které je třeba vyřešit, spadá do oblasti rozhodování jednotlivých členských států unie, řekl dnes Chertoff. "Pokud například usoudíme, že potřebujeme informace z databází Evropské unie, pak s ní budeme muset vyjednávat," poznamenal. I kdyby si členské státy kladly kvůli tomu nějaké podmínky, ministr věří, že se s nimi USA dohodnou. "Velká většina toho, co požadujeme, spadá do působnosti národních států," konstatoval.
Podpis memoranda není narušením společného postupu Evropské unie, prohlásil Kaliňák. "Je společným zájmem všech evropských zemí, aby mohli občané celé cestovat do Spojených států bez víz," řekl. Připomněl v této souvislosti americký zákon, který předpokládá jednání o bezvízovém styku výhradně na dvoustranném základě, tedy s jednotlivými státy.
Unijní nováčci se k samostatným jednáním rozhodli poté, kdy se údajně nedočkali dost pomoci z Bruselu. Staré členské státy za poslední čtyři roky podle slovenského premiéra Roberta Fica prý pro jeho zemi dohromady nic neudělaly a Slovensko se tak ocitá na druhořadé úrovni; Fico to prohlásil minulý týden po summitu EU v Bruselu.
V pondělí podepsané memorandum je obecným prohlášením, v němž obě strany vyjadřují připravenost k dalším jednáním s cílem zařadit Slovensko mezi bezvízové země. Dokument popisuje konkrétní kroky, které mají k tomuto cíli vést, o termínu se ale nezmiňuje. Ani na tiskové konferenci po jeho podpisu Chertoff konkrétní datum neuvedl.
Novela amerického zákona z loňského roku otevřela dveře pro zrušení víz více než deseti zemím světa. Oproti dřívějším pravidlům, kdy se vízy snažily USA bránit přílivu nezákonných přistěhovalců, kladou nyní důraz na to, aby se do země nedostali teroristé nebo kriminální živly.
Nový režim předpokládá, že každý cestující do USA z bezvízové země předem odešle po internetu své osobní údaje, které americké úřady porovnají s databází nežádoucích jedinců. Pro občany států, které dosud měly víza, se tak za nových podmínek mnoho nezmění - místo o víza budou žádat o elektronické svolení.
Změna ovšem nastane pro občany 27 zemí, včetně 15 členů Evropské unie, které jsou už dnes zbaveny vízové povinnosti. Proti dosavadní situaci, kdy jim k cestě do USA stačil pouze biometrický pas, budou po zavedení nových pravidel muset stejně jako všichni ostatní předem žádat o elektronický souhlas. Tento režim už se Spojenými státy dříve zavedla Austrálie.
Foto: Profimedia, ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.