Finanční pomoc zadluženému Řecku vyvolala na Slovensku vlnu odporu. Nejsilnější opoziční strany jsou proti tomu, aby Slovensko poskytlo Aténám půjčku ve výši 816 miliónů eur. Muselo by si totiž samo půjčit.
Finanční podpora Řecku nebyla na Slovenku až doposud příliš diskutovaným tématem. A to i přes to, že v zahraničí vyvolává nemalý zájem politiků i veřejnosti už několik týdnů. Až nyní, kdy je jasné, že by Slovensko mělo na řecký účet poslat 816 milión eur, se Slováci bouří. Peníze si totiž vláda bude muset půjčit. "Jakékoliv rozhodnutí o půjčce (...) bude na Slovenku rozhodovat až vláda, která zvítězí v parlamentních volbách," uvedl premiér Robert Fico.
Vlna odporu proti půjčce pro zadlužené Řecko a záchraně země před bankrotem se zdvihla už v Německu. Řecko potřebuje čátku ve výši 110 miliard eur. Státy platící eurem uhradí 80 miliard eur, zbytek doplatí Mezinárodní měnový fond. Ze zemí eurozóny nejvíc peněz vyčlení Německo (22,34 miliard eur), nejméně Malta (72 milióny eur).
PSALI JSME: Krachující Řecko dostane rekordní pomoc. 3,1 bilionu
Měnový fond: Bude-li Řecko potřebovat pomoc, dostane ji
Nejsilnější opoziční strana SDKÚ-DS prohlásila, že nesouhlasí se současnou podobnou finanční pomoci Aténám a žádá mimořádné svolání parlamentu. "Říkáme v této chvíli rezolutní ne půjčkám pro Řecko bez přijetí zákona Národní radou," uvedla mluvčí SDKU-DS Iveta Radičová. Případné odkládání rozhodnutí na příští parlament označila za nezodpovědné. Navrhovaný model pomoci řecké ekonomice se nezdá ani opoziční SMK, podle níž by Evropská komise měla hledat jiné způsoby. "Máme pochybnosti o tom, zda tento krok solidarity ze strany eurozóny bude účinný, vzhledem k situaci i v jiných členských zemích EU jako Španělsko, Portugalsko či Itálie," reagovala mluvčí strany Eva Dunajská.
Proti finanční podpoře Řecka se postavily i mimoparlamentní strany Svoboda a Solidarita (SaS) spoluautora daňové reformy Richarda Sulíka a Most-Híd někdejšího šéfa SMK Bély Bugára. "Žádáme, aby vláda a parlament okamžitě podnikly takové kroky, aby Slováci nemuseli nehorázně financovat řecký socialismus," uvedl Sulík. Poukázal zároveň na to, že Řekové mají v porovnaní se Slováky trojnásobné platy a čtyřnásobné důchody.
Půjčku pro Řecko naopak obhajovalo KDH. "Z našeho pohledu je to nevítané, ale nevyhnutelné řešení," uvedl líder křesťanských demokratů Ján Figeľ. Každá jiná alternativy by podle něj byla horší.
Ilustrační foto: ČTK