Šok a nepochopení světa po izraelském krveprolití
31.05.2010 19:00
Odvolaní velvyslanci, rušení společných manévrů... a četné protestní nóty z celého světa. Ze smrtícího útoku speciálních jednotek izraelského námořnictva na mezinárodní konvoj šesti lodí mířících do Gazy se stává diplomatická katastrofa pro vládu židovského státu.
Trvalo jen několik hodin, než do Izraelel dorazily první mezinárodní proteszní nóty. A od té doby jejich proud nekončí. Rozsah a prudkost zahraničních reakcí je právě v případě Izraele neobvyklá. Evropská unie a OSN důrazně žádají mezinárodní vyšetření krveprolití, při němž zahynulo nejméně deset aktivistů. Izraelská televize hovořila o až 19 mrtvých a třech desítkách zraněných.
Zvláště prudké jsou reakce z Turecka, z něhož je podle dosavadních informací většina obětí. Ankara obratem zrušila plánované vojenské cvičení s Izraelem.
Izraelská armáda trvá na tom, že se její vojáci byli nuceni bránit útoku aktivistů. Ti naopak tvrdí, že útok nevyprovokovali. Krvavý incident se odehrál na jednom ze šesti plavidel, která údajně vezla do Gazy humanitírní pomoc.
ČTĚTE TAKÉ: Izrael zaútočil na flotilu s pomocí pro Gazu. 19 mrtvých
Podle českého velvyslance v Izraeli Tomáše Pojara, který hovořil s Českou televizí, jsou mezi aktivisty čtyři čeští novináři. Podle informací českého rozhlasu jde o dva novináře z ČT, jednoho na volné noze a jednoho filmaře. České velvyslanectví je podle konzula Dušana Králíka připraveno českým občanům, kteří cestovali se zadrženou flotilou, pomoci.
Velvyslanectví s nimi ale zatím nemá kontakt.
Izrael prý už nechal vystoupit z lodí stovky pasažérů a některé odváží do vězení, do přístavu ale odmítá vpustit zahraniční diplomaty.
Ačkoli se Izrael hájí tím, že organizátorům flotily jde zejména o politickou proklamaci a nikoli o skutečnou pomoc Gaze, armádní zásah je všeobecně kritizován. Na různých místech světa se konají protesty.
Izraelští politici, včetně premiéra Benjamina Netanjahua, vyjádřili politování nad ztrátami životů, ale náměstek ministra zahraniční Dany Ajalon prohlásil, že mnozí organizátoři flotily jsou napojeni na mezinárodní teroristy. Jmenoval palestinské hnutí Hamas a al-Kajdu.
Konvoj označil za provokaci, jejímž cílem je narušit blokádu Gazy. Izrael praktikuje tři roky blokádu Gazy ve snaze izolovat tamní vládnoucí Hamas a zabránit mu dozbrojovat se.
Arabské sdělovací prostředky ale kladou důraz na to, že mezi 600 aktivisty jsou intelektuálové, právníci, architekti, a nikoli teroristé. Na palubě jedné z lodí je například švédský spisovatel detektivek Henning Mankell.
Lodě v neděli vypluly od břehů Kypru. Izraelské vojáky na jejich paluby dopravily vrtulníky a čluny. Vojáci měli za úkol přimět kapitány změnit kurz směrem na Ašdod. Tam mělo být zboží prohlédnuto a pak převezeno do Gazy, aktivisté dopraveni na letiště a domů.
Pasažéři prý na Izraelce čekali s tyčemi, noži a také střelnými zbraněmi, takže se vojáci údajně byli nuceni bránit. Armádní mluvčí řekl, že se na lodích našly dvě pistole. V jednom případě prý aktivista odzbrojil izraelského vojáka. Zraněné vrtulníky dopravily do Izraele.
Turecko, které patří k organizátorům akce, muselo rozhánět protest před izraelským konzulátem v Istanbulu. Náboženské školy tam zůstaly zavřené a studenti vyzváni, aby vyšli do ulic, Ankara oznámila, že Izrael ponese důsledky svého jednání. Akci odsoudila OSN, EU žádá její vyšetření, USA vyjádřily nad incidentem znepokojení. Palestinci hovoří o masakru, vyhlásili třídenní smutek a žádají mimořádné jednání Rady bezpečnosti OSN. Ta se podle diplomatických zdrojů sejde ještě dnes. Liga arabských států se sejde v úterý.
V Izraeli je armáda v pohotovosti na hranicích se Sýrií a Libanonem, v okolí Jeruzaléma, na západním břehu Jordánu a na severu Izraele, kde žije mnoho Arabů.
Netanjahu kvůli incidentu přeruší oficiální návštěvu Kanady a vrátí se do Izraele. Ruší se tak i návštěva Washingtonu, kde se měl izraelský premiér v úterý setkat s americkým prezidentem Barackem Obamou.
Hamas označil chování Izraele za pirátství a aktivisty za hrdiny. Řecko, jehož občané jsou na lodích, přerušilo společné manévry s Izraelem, Atény si předvolaly izraelského velvyslance a zrušily plánovanou návštěvu velitele izraelského letectva. Znepokojeno je také Irsko, které má ve flotile rovněž zástupce.
Francie izraelskou akci odsoudila a ministr zahraničí Bernard Kouchner prohlásil, že je šokován. Izraelské velvyslance si předvolaly Stockholm i Kodaň. Sdružení Přátelé Palestiny a Mezinárodní hnutí solidarity dnes v pět hodin odpoledne pořádá v Praze solidární demonstraci s flotilou.
Aktivisté na lodích chtějí poukázat na neudržitelnou situaci 1,5 milionu obyvatel pásma Gazy. Izrael tvrdí, že jediným důvodem blokády je vláda Hamasu. Rozhoduje ale o zboží, které se k Palestincům dostává v pravidelných humanitárních dodávkách. Vylučuje z něj například i stavební materiál, údajně ze strachu, že jej Hamas použije ne na obnovu civilních domů, ale na své bunkry. Izrael pouští denně do pásma 100 nákladních aut a každý týden tam dorazí 15 tisíc tun zboží.
Na palubách lodí s aktivisty jsou stavebniny, kolečková křesla, léky a další zdravotnické vybavení. Ačkoli izraelští politici i armáda popírají humanitární krizi v Gaze, podle organizace Amnesty International jsou na mezinárodní pomoc odkázáni čtyři z pěti obyvatel pásma.
Foto: ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.