Činnost sopky pod ledovcem Eyjafjallajökull na jihu Islandu, která působí již šest dní problémy v evropské letecké dopravě, stále neustává. Vzhledem k povětrnostním podmínkám míří další sopečný mrak z islandské sopky k hlavním leteckým trasám nad Evropou.
Některé země začaly svůj vzdušný prostor otevírat, některé jej naopak uzavírají, jako například Polsko či Finsko. Aerolinky British Airways také ruší všechny lety na kratší vzdálenost. Německý letecký prostor oficiálně zůstává uzavřen do 14.00. Francie naopak dnes otevře letiště Charles de Gaulle a Orly, Švýcarsko pak svůj letový prostor už otevřelo.
Letecké společnosti denně přicházejí zhruba o 250 milionů dolarů.
ČTĚTE TAKÉ: Aerolinky vracejí peníze a nabízejí přebookování letu
"Erupce pokračuje, situace vypadá podobně jako v pondělí. Otřesy sopky mírně zesílily, podobně jako výron lávy, ale oblak popela se postupně zmenšuje. Nyní jde o erupci produkující především lávu," řekl meteorolog Björn Einarsson. "Máme zprávu z dnešního rána od pilota, podle nějž oblak popela dosahuje výšky 5000 metrů," dodal. Noční pohled na nebe nad vulkánem nabízí podle zpravodajského serveru Iceland Review velkolepou světelnou show s množstvím blesků.
ČTĚTE TAKÉ: K Británii míří z Islandu nový sopečný mrak
OBRAZEM: Islandská sopka zastavila život v Evropě
Islandská sopka ochromila leteckou dopravu v Evropě
Farmáři, kteří sídlí v oblasti přímo pod sopkou a jsou již týden bezprostředně vystaveni spadu popela, si podle serveru Iceland Review stěžují na vyčerpání. "Šíří se tady ošklivý zápach a všechno je pokryto šedým prachem," uvedla farmářka Berglind Hilmarsdóttirová. "Bolí mne v krku a špatně se mi dýchá. V nose pořád cítím prach. Neumím si představit, jaké to musí být pro děti a pro alergiky," dodala.
Z Ruzyně se odlétá, lety se ale škrtají
Vzdušný prostor nad Českou republikou zůstává otevřen. Oproti plánům z dnešního rána ale aerolinie škrtají ve svých letových řádech. Krátce po poledni upřesnila mluvčí letiště Ruzyně Michaela Lagronová počet naplánovaných letů na 223, ještě ráno jich měly letecké společnosti o 40 více. "Aerolinie nám nahlásí seznam, a poté v něm škrtají podle toho, kde je zavřené letiště," uvedla Lagronová. Pokud se podaří dodržet nahlášených 112 příletů a 111 odletů, bude dnes letiště fungovat zhruba na 60 procentech běžného úterního provozu.
"Usilujeme o to, abychom vypravili lety všude tam, kde je to možné," sdělila mluvčí Českých aerolinií Hana Hejsková. Společnost podle ní létá především východním a jižním směrem, například do Moskvy či Říma, naopak lety na severozápad, třeba do Londýna, zatím neodstartovaly. ČSA nadále počítají škody z omezení provozu na desítky milionů korun denně.
Provoz na českém nebi zůstává zachován, přestože islandský vulkán dál chrlí popel. Děje se tak na základě pondělního rozhodnutí evropské organizace řídících letového provozu Eurocontrol, která prostor nad Evropou rozdělila do tří měnitelných zón. První zóna je zcela bezletová, neboť koncentrace sopečného prachu může letadla ohrozit, ve druhé zóně platí varování před výskytem sopečného prachu a letecké společnosti zde mohou létat na základě vlastního rozhodnutí, třetí zóna je zcela bez omezení.
Foto: ČTK/AP