Španělská policie <span>pozatýkala lídry</span> baskické Batasuny

Zahraničí
5. 10. 2007 17:48
Zatčení nynějšího lídra Batasuny Joseby Permacha
Zatčení nynějšího lídra Batasuny Joseby Permacha

Policejní zátah proti lídrům BatasunyŠpanělská policie zadržela celé domnělé vedení zakázané baskické strany Batasuna. Dvacet dva jejích předních členů bylo zatčeno v severošpanělském městě Segura po zátahu, který nařídil hlavní protiteroristický soudce Baltasar Garzon.

Stalo se tak během zasedání Batasuny, kde se údajně její staří lídři chystali předávat vedení nové generaci. Stranu totiž v poslední době oslabila mohutná vlna zatýkání jejích členů.

Garzon stál v čele snah za zakázání Batasuny již před pěti lety. Stranu obviňoval, že je frontou ozbrojené separatistické organizace ETA, která v červnu oficiálně odvolala příměří z března 2006.

Razie v Segure je poslední z řady operací ve čtyřměsíční akci proti baskickým separatistům, během níž byl zatčen i hlavní předák Batasuny, Arnaldo Otegi (49) kvůli „podpoře terorismu".

Mezi dnešními zadrženými byl i Joseba Permach, který od zatčení Otegi vystupoval jako hlavní mluvčí strany. On a jeho zadržení druzi mají být podle serveru BBC převezeni na výslech do Madridu, kde budou čelit obvinění v souvislosti s domněnkami, že Batasuna financovala ilegální aktivity ETA.

Španělský vrchní návladní Candido Conde Pumpido dnešní zatčení přivítal: „Podobné aktivity nemohou být tolerovány, a proto pokud je policie odhalí, jako se stalo v případě Segury, je třeba zakročit", uvedl pro španělská média.

Zatýkání lídrů baskické skupiny BatasunaJeden z ústředních členů Batasuny, Pernando Barrena, zatčení kritizoval jako pokus vládnoucí socialistické strany posílit svou pozici před volbami v březnu příštího roku. Vláda se podle něj Batasuně chce pomstít, protože skupina během mírových jednání v loňském roce zaujala „tvrdý postoj".

Předtím, než byla Batasuna v roce 2003 zakázána, zastupovala na místních radnicích a v regionální vládě zhruba 15 procent obyvatel baskického regionu. K zákazu její činnosti došlo poté, co Batasuna odmítla odsoudit násilí ETA a přerušit své kontakty s ní.

Separatistická militantní skupina ETA je viněna ze smrti více než 800 osob během svých více než čtyřicetiletých snah o vytvoření nezávislého baskického státu na severu Španělska a jihozápadě Francie.

Španělská socialistická vláda premiéra José Luis Rodrigueze Zapatera (47) vůči ETA zaujala velmi tvrdý přístup poté, co skupina porušila příměří a v prosinci loňského roku během bombových útoků na madridské letiště zabila dva muže. Za teroristickou organizaci ji považují vedle Španělska i Evropská unie a Spojené státy.

Na fotografiích snímky z policejní razie proti členům baskické Batasuny v Seguře.

Foto: AP

Autor: - ms -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ