Španělský ústavní soud zablokoval zákon o oddělení Katalánska

Zahraničí
12. 9. 2017 19:14
Volání po nezávislosti při oslavách Dne Katalánska.
Volání po nezávislosti při oslavách Dne Katalánska.

Španělský ústavní soud v úterý vyhověl žádosti Madridu a pozastavil platnost katalánského zákona, který představuje jakousi dočasnou ústavu pro případ, že se pro samostatné Katalánsko lidé vysloví v referendu. Plebiscit plánuje autonomní oblast na 1. října i přesto, že zákon o jeho vyhlášení pozastavil ústavní soud už o víkendu. Španělská vláda kroky Barcelony považuje za protiústavní, tento postoj ovšem justice zatím nepotvrdila.

Zákon o přechodu Katalánska k samostatnému státu schválil minulý čtvrtek katalánský parlament, ve kterém mají většinu separatisté. Učinil tak den po vyhlášení říjnového referenda. Ústavní soud normu označil za "příhodnou pro autokratický režim", napsal španělský deník El País. Urychlené schválení pak podle soudců mělo "jasně totalitní" povahu.

V pondělí v katalánské metropoli Barceloně volaly po nezávislosti statisíce lidí při oslavách Dne Katalánska. "Dnes jsme jasně a zřetelně dali najevo, že nás nezastaví žádný soudní příkaz," řekl na manifestaci předseda hlavní separatistické organizace Katalánské národní shromáždění Jordi Sànchez.

Nedávné průzkumy však ukazují, že v řadách samotných Katalánců má větší podporu setrvání v rámci Španělska. Proti uskutečnění referenda o odtržení je také 60 procent všech Španělů. Katalánští političtí lídři však zatím odmítají soudy uposlechnout.

Snahu Madridu zastavit hlasování podpořila katalánská prokuratura, když nařídila místním policejním velitelům, aby zabránili jakýmkoli aktivitám směřujícím k uspořádání referenda. Ráno prokuratura rozeslala všem policejním složkám dokument, ve kterém přikazuje zasáhnout proti úřadům, veřejným činitelům či jednotlivcům.

Policie tak má například zabavovat případné hlasovací urny, hlasovací lístky či propagační materiály. Už v pátek zasahovala policie v tiskárně v obci Constanti poblíž města Tarragona, kde na příkaz prokuratury hledala materiál související s chystaným referendem. Kvůli podezření z přípravy tiskovin pro referendum také provedla v sobotu zátah v redakci katalánského týdeníku El Vallenc.

Prokuratura bude v případě snah o uspořádání plebiscitu stíhat členy katalánské vlády včetně jejího předsedy Carlese Puigdemonta za neposlušnost, zneužití úřední moci a zpronevěru veřejných financí. Za poslední jmenovaný čin hrozí trest až osmi let vězení.

Autor: ČTK Foto: ČTK , ZUMA/Matthias Oesterle

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ