Incident, k němuž došlo při úterním fotbalovém utkání týmů Srbska a Albánie, byl podle srbského ministra zahraničí Ivici Dačiče předem naplánovanou politickou provokací. K události, která může mít negativní dopad na již beztak napjaté vztahy obou zemí, došlo týden před chystanou historickou návštěvou albánského premiéra v Bělehradě.
Koncem prvního poločasu začal kolem tribuny a posléze i nad hřištěm létat na dálku řízený dron s vlajkou takzvané velké Albánie, zahrnující i část území sousedních států včetně Srbska a Kosova. Vlajku nakonec strhl jeden ze srbských hráčů, což vyvolalo hněvivou reakci v soupeřově týmu a následnou bitku. Albánské hráče pak napadli fanoušci, kteří vtrhli na hřiště, a soudce zápas ukončil.
Politický podtón události je o to vážnější, že podezřelým z celé provokace je bratr předsedy albánské vlády Olsi Rama, který údajně letoun na dálku ovládal. Podle původních informací ho policie s dalšími třemi Albánci zadržela, ale ráno srbská i albánská média uvedla, že byl propuštěn a už odletěl do Tirany.
"Pro mne je ústřední otázkou, jak bude reagovat Evropská unie a UEFA, protože kdyby někdo ze Srbska rozvinul vlajku "velkého Srbska" v Tiraně nebo v (kosovské metropoli) Prištině, už by to bylo na pořadu dne Rady bezpečnosti OSN. V tomto incidentu je zejména kontroverzní skutečnost, že to udělal bratr albánského premiéra, který tu má být hostem. To všechno dává celé události politický rozměr a je to politická provokace," prohlásil Dačić v rozhovoru, který poskytl deníku Blic.
Poukázal i na skutečnost, že celý den před zápasem diplomaté z Evropské unie vyvíjeli tlak na to, aby byli na utkání vpuštěni albánští fanoušci, které srbské úřady zadržely na bělehradském letišti. Albánští fanoušci přitom na zápas vůbec neměli mít z bezpečnostních důvodů přístup.
Předseda albánské vlády Edi Rama má do Srbska přijet 22. října. Bylo by to poprvé po 68 letech, co by Bělehrad navštívil vedoucí albánský činitel. Naposledy tam byl v roce 1946 dnes již zesnulý komunistický diktátor Enver Hodža.
Olsi Rama po příletu do albánské metropole podezření, že je hlavním viníkem incidentu, odmítl. "S tím dronem nemám vůbec nic společného... nechápu, kde se ta historka vzala," řekl.
Popřel také, že by ho srbská policie zadržela. "Je to jen spekulace médií, nebyl jsem ani zadržen ani vyslýchán. Když incident propukl, nastal chaos, policisté kontrolovali všechny. Ukázal jsem jim svůj americký pas a kameru. Trvalo to jen několik minut," uvedl Olsi Rama, který přiletěl dnes ráno společně s albánskou reprezentační výpravou.
Podle albánského serveru Ekspres se kvůli zápasu ještě v úterý pozdě večer demonstrovalo v Tiraně a dav zcela zaplnil ústřední náměstí. Podle srbského Blicu se protestující shromáždili i před srbskou ambasádou, kterou střeží policie, incidenty nejsou hlášeny.
K útoku prý ale došlo v srbské části města Orahovac v západní části Kosova. Podle deníku Blic severokosovská rozhlasová stanice Kontakt plus informovala, že skupina výtržníků zhruba 15 minut po přerušení zápasu mimo jiné zaútočila kamením na tamní faru a roztrhala srbskou vlajku.
Velký dav přivítal ráno albánské fotbalisty na tiranském letišti jako hrdiny. A premiér Rama, který je nyní v zahraničí, hráče na Twitteru pochválil za "hrdost a radost, kterou nám udělali".
V Albánii i v dalších zemích regionu, kde žijí silné albánské menšiny, se přerušení zápasu slaví jako vítězství. Albánci jsou totiž přesvědčeni, že UEFA přiřkne odpovědnost za incident Srbům.