Srbsko respektuje rozhodnutí Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY), který ve čtvrtek zprostil viny bývalého srbského prezidenta Milana Milutinoviče a pět dalších někdejších srbských vysokých činitelů poslal do vězení na 15 až 22 let. Tresty jsou však podle Bělehradu nepřiměřené.
Srbsko považuje tresty příliš tvrdé s ohledem na to, z čeho byli srbští představitelé obviněni. Dnes to prohlásil srbský premiér Mirko Cvetković, kterého cituje internetová stránka rozhlasové stanice B92.
Srbsko podle Cvetkoviče i nadále podporuje tribunál v Haagu, to prý ale nic nemění na tom, že s jeho postupy někdy nesouhlasí. V případě nejnovějšího odsouzení Srbů Cvetković očekává, že se proti rozsudku odvolají.
ČTĚTE TAKÉ: Tribunál v Haagu osvobodil Milutinoviče
Srbové pomáhají Západu při hledání Mladiče. Zatím marně
Za krutost k zajatcům tři roky pro generála Deliče
Spolu s Milutinovičem byli souzeni také bývalý místopředseda srbské vlády Nikola Šainović, bývalý náčelník generálního štábu jugoslávské armády Dragoljub Ojdanić, generálové Nebojša Pavković a Vladimir Lazarević a někdejší šéf srbské tajné služby Sreten Lukić. Všichni všechna obvinění odmítli a prohlásili, že jsou nevinní. Soud jim kladl za vinu odpovědnost za deportace Albánců z Kosova a také vraždy tamních civilistů.
Podle dnešního srbského tisku v zemi převládá názor, že nejnovější rozsudky haagského tribunálu jsou politicky motivované. Podle místopředsedy vlády Ivici Dačiče má tento politický proces sloužit k ospravedlnění toho, proč byla v souvislosti s kosovskou krizí bombardována někdejší Jugoslávie.
Pověřenec Srbska pro spolupráci s mezinárodním trestním tribunálem Rasim Ljajić prohlásil, že čtvrteční rozsudek jen přispěje k dalšímu růstu protihaagských nálad v Srbsku.
Kosovský prezident Fatmir Sejdiu na rozsudek z Haagu reagoval slovy, že měl v tuto instituci vždy důvěru, a že za zločiny, které byly spáchány, nesou odpovědnost politici, kteří v té době byli v čele země.
Foto: AP