Srbská vojenská zpravodajská služba prý vyjednává s někdejším velitelem bosenskosrbské armády Ratkem Mladičem, který je podezřelý ze spáchání válečných zločinů a genocidy, o jeho vydání haagskému tribunálu. Dnes o tom píší deníky Nezavisne novine a Glas Srpske vycházející v Bosně a Hercegovině s odkazem na spolehlivé zdroje z tajné služby.
Podle informací od zpravodajské služby jednání zatím nemá jasný výsledek, protože vysoká je "nejen cena, kterou Mladić za dobrovolné vzdání se požaduje", ale i "možné sankce, které mu hrozí, pokud to udělat odmítne". Srbská vláda by prý byla raději, kdyby se Mladić spravedlnosti vydal sám.
Minulý týden se v srbských médiích objevily zprávy z nejvyšších vládních kruhů, že Srbsko zatkne a vydá Mladiče do konce srpna.
Obžaloba Mezinárodní trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Haagu připisuje Mladičovi, stejně jako nedávno zatčenému předákovi bosenských Srbů Radovanu Karadžičovi, odpovědnost mimo jiné za masakr 8000 bosenských Muslimů v Srebrenici v roce 1995.
Na rozdíl od Karadžiče se Mladić skrývá teprve od roku 2002, píše agentura APA. Od té doby se prý ukrýval po srbských vojenských zařízeních, a jak se později údajně ukázalo, bydlel také v Bělehradě v nájemních bytech. Panují spekulace, že Mladić se nyní, stejně jako Karadžić v době svého zatčení, zdržuje v Bělehradě.
Když byl Karadžić po mnoha letech skrývání koncem července zadržen, Evropská unie to přivítala. Připomněla nicméně Srbsku, že podmínkou dalšího pokroku v přibližování k EU je to, že Bělehrad do Haagu předá i Ratka Mladiče a někdejšího prezidenta samozvaného srbského státu v Chorvatsku Gorana Hadžiče.
Foto: AP