Volby
Steinbrück má asi poslední možnost "sejmout" Merkelovou
01.09.2013 08:30
Dnes mají Němci jedinou příležitost vidět přímou konfrontaci dvou hlavních kandidátů na příštího kancléře. V debatě před televizními kamerami se střetne stávající šéfka vlády a předsedkyně křesťanských demokratů (CDU) Angela Merkelová s volebním lídrem opozičních sociálních demokratů (SPD) Peerem Steinbrückem.
Pro něj to bude nejspíš poslední možnost, jak zvrátit dosavadní nepříznivý vývoj opozičních preferencí před volbami 22. září. Názorové spory se dají očekávat zejména v otázce další pomoci Řecku.
V duelu vysílaném souběžně čtyřmi televizními stanicemi se střetnou dva obratní řečníci a také někdejší blízcí spolupracovníci z dob takzvané velké koalice (2005-2009).
Právě Steinbrück tehdy dělal Merkelové ministra financí a německá média této dvojici přezdívala "tým snů", kterému se bez větších škod podařilo Německo provést mezinárodní finanční krizí po pádu americké banky Lehman Brothers.
Teď jsou ale každý na opačné straně volební barikády. V televizní debatě bude pod mnohem větším tlakem šestašedesátiletý představitel SPD. Jeho strana se v průzkumech pohybuje mezi 22 až 25 procenty voličské přízně a i ve spojení s názorově blízkými Zelenými dlouhodobě ztrácí na nynější středopravou koalici kancléřčiných konzervativců a svobodných demokratů (FDP).
Preference unie CDU a sesterské CSU se stabilně drží okolo 40 procent a s podporou FDP může Merkelová pomýšlet na pokračování ve společném vládnutí.
Stejně rozdílně Němci zatím hodnotí i oba volební lídry. Zatímco Merkelovou si v čele vlády pochvalují přes dvě třetiny voličů, obliba jejího vyzývatele je výrazně nižší, a to i kvůli jeho několika nešťastným veřejným výrokům nebo aféře s tučnými přivýdělky.
Komentátoři proto očekávají, že v televizní debatě bude Steinbrück muset být útočnější a měl by se snažit udávat tón, zatímco Merkelová bude spíše spoléhat na svou osvědčenou taktiku - klidnou a věcnou argumentaci.
Televizní večer, který začne ve 20.30 SELČ a potrvá 90 minut, bude rozdělen do několika bloků. Kancléřští kandidáti budou diskutovat o aktuálních tématech, financích, sociální problematice a zaměstnanosti a o bezpečnosti. Na řadu z těchto otázek mají přitom jejich strany podobný pohled nebo nabízejí nepříliš rozdílné recepty na jejich řešení.
I proto německá předvolební kampaň zatím nepřinesla moc vzruchu.
Změnit se to SPD pokusila vynesením "řecké karty", kritikou vládní koalice, že se před Němci snaží do voleb zatajit nutnost další finanční pomoci zadluženým Aténám. Když ministr financí Wolfgang Schäuble (CDU) připustil, že Řecko bude potřebovat dodatečných zhruba 11 miliard eur (282,5 miliardy Kč), obvinila ho SPD z klamání voličů.
Podle Steinbrückovy strany budou Řekové potřebovat mnohem víc.
Právě tato otázka by tak v debatě mohla přinést největší názorový střet obou volebních rivalů. V aktuálním napětí okolo Sýrie naopak shodně prosazují politické řešení. Podpora mezinárodního vojenského zásahu proti Asadovu režimu by je totiž mohla v očích pacifistické německé veřejnosti krátce před klíčovým hlasováním vážně poškodit.
Tradice televizních duelů kancléřských kandidátů je v Německu poměrně mladá. Poprvé se takové měření sil před zraky národa konalo v roce 2002, kdy proti sobě stanuli tehdejší šéf vlády a SPD Gerhard Schröder a bavorský premiér Edmund Stoiber jako volební lídr tehdy opozičního konzervativního tábora.
Před kamerami se tenkrát utkali dvakrát. Od roku 2005, kdy se předvolebních duelů účastní Merkelová, se soupeři střetávají už jen jednou. Zatím poslední debatu uchazečů o nejvyšší vládní post před čtyřmi roky sledovalo okolo 14 milionů diváků.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.