Německý prezident Frank-Walter Steinmeier stojí za společnou Evropou, tak jako za ní stojí většina Němců. Řekl to v Evropském parlamentu ve Štrasburku. Zároveň varoval před novou fascinací autoritářstvím v Evropě a s odkazem na chystaný odchod Británie z Evropské unie řekl, že samostatný stát v současném světě nedokáže tak dobře prosazovat své zájmy.
"Ne evropská malost, ale velikost určovala, jaká bude budoucnost," řekl Steinmeier s tím, že projekt Evropy nebyl nikdy jednoduchý, ale vždy se vyplácel. "Němci chtějí udržet Evropu pohromadě," uvedl.
Za nebezpečí proto považuje růst alibismu a populismu v Evropě. "Populisté malují svět černobíle a ze strachu těží svůj politický kapitál," prohlásil německý prezident.
Jako nezodpovědné kritizoval postoje těch, kteří tvrdí, že v dnešním světě může být země mimo Evropskou unii úspěšnější, než když je členem EU. Podle Steinmeiera právě společný hlas přináší větší šance prosadit své hospodářské zájmy.
Už v úvodu projevu Steinmeier řekl, že radost z toho, že mohl předstoupit před europoslance, je nahořklá tím, že Spojené království z unie odchází. Řekl, že hořkost vnímají také ostatní občané EU.
Steinmeier dále zdůraznil, že pokud chce EU zůstat světovým majákem lidských práv, státnosti a demokracie, nesmí se otáčet zády k tomu, co se děje v členských státech. Výslovně přitom zmínil hrozbu uzavření budapešťské Středoevropské univerzity, kterou v roce 1991 založil americký miliardář maďarského původu George Soros. Univerzita podle maďarského premiéra Viktora Orbána podvádí a využívá neoprávněné výhody.
Prezident si vybral Štrasburk jako druhý cíl své zahraniční návštěvy, tím prvním byla Paříž. Steinmeier je v pořadí dvanáctým spolkovým prezidentem - hlavou státu někdejšího ministra zahraničí zvolilo Spolkové shromáždění 12. února, funkce se ujal 19. března. Jeho předchůdce Joachim Gauck, který se mohl ucházet o druhý mandát, se rozhodl nekandidovat a odejít do politického důchodu.