Stesk nad absencí idejí. EU před politickým zemětřesením

Zahraničí
23. 1. 2015 20:05
Rostoucí obliba populistických stran může způsobit v politice zemětřesení (ilustrační foto).
Rostoucí obliba populistických stran může způsobit v politice zemětřesení (ilustrační foto).

Evropu mohou v letošním roce čekat politická zemětřesení. Vyplývá to alespoň z průzkumu, kterou vypracovala nezávislá analytická skupin aEconomist Intelligence Unit (EIU). Rostoucí obliba populistických stran může některým z nich přinést vítězství ve volbách a donutit strany hlavního proudu uzavírat spojenectví, která byla dříve nepředstavitelná. A jak poznamenává EIU, evropská "krize demokracie" spočívá v propasti mezi elitami a voliči.

"V srdci evropské politiky, tam, kde by měly být velké myšlenky, zeje prázdnota," dodává EIU. Klíčovými faktory tohoto fenoménu je nízká voličská účast a prudký pokles počtu členů tradičních stran. Británie, která půjde k volbám v květnu, je "na pokraji potenciálně dlouhého období politické nestability".

Podle analytiků EIU existuje mnohem větší šance než obvykle, že z voleb vzejde nestabilní vláda. Předpovídají, že populistická Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) odebere voliče jak konzervativcům, tak labouristům.

Roztříštěnost voličských preferencí společně s britským volebním systémem podle EIU velmi znesnadní vytvoření toho druhu vlády jedné strany s parlamentní většinou, jaké byly normou.

Ovšem mnohem bezprostřednější politickou výzvu - a test toho, jak dalece se sílící populismus přetaví ve volební úspěch - představují nadcházející volby v Řecku. Předčasné parlamentní volby se tam konají 25. ledna; vypsány byly poté, co se loni v prosinci parlamentu nepodařilo vybrat nového prezidenta.

Průzkumy veřejného mínění naznačují, že by z voleb jako nejsilnější strana mohla vyjít populistická Koalice radikální levice (SYRIZA). Pokud by se tak skutečně stalo a SYRIZA dokázala vytvořit vládu, pak by to podle EIU mohlo vyslat šokové vlny celou Evropskou unií a zafungovat jako katalyzátor politických zvratů i v dalších zemích.

"Zvolení vlády hnutí SYRIZA by bylo vysoce destabilizující, a to jak na domácím, tak na regionálním poli. Téměř s jistotou by to vyvolalo krizi mezi Řeckem a jeho mezinárodními věřiteli, protože odepsání dluhů patří mezi hlavní body její politické platformy," uvádí EIU. "Podobné strany, stavící se proti vládnoucím skupinám, rychle získávají podporu v řadě dalších zemí, kde se budou v roce 2015 konat volby. Následky dalšího pokračování zmatků v Řecku by mohly být značné."

Jako další evropské země s potenciálem nepředvídatelných volebních výsledků EIU cituje Dánsko, Finsko, Španělsko, Francii, Švédsko, Německo a Irsko. "V těchto zemích je společný jmenovatel, a tím je nárůst populistických stran," uvádí EIU. "V celé eurozóně i v EU se zvedly nálady proti vládnoucím skupinám, riziko politického rozkladu a potenciálních krizí je tudíž vysoké," dodává.

Populistické strany a hnutí - na levici, pravici, i ty nezařazené - se podle analýzy vsouvají do prostoru, který se otevřel mezi starými politickými stranami a jejich tradiční společenskou základnou. Klíčovými tématy mnoha těchto stran je opozice proti vládě z Bruselu, proti imigraci a proti úsporným opatřením.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ