Soud s nizozemským poslancem a prominentním kritikem islámu Geertem Wildersem pokračuje ve středu 6. října ráno. Politik neuspěl se svou stížností na podjatost soudců, kteří s ním v Amsterodamu vedou proces. Politik čelí obvinění mimo jiné z podněcování rasové nenávisti a diskriminace muslimů a jejich urážení.
Wildersův obhájce včera zahájený proces přerušil, když zpochybnil nestrannost jeho tří soudců a požádal o jejich výměnu. Advokát tak reagoval na podle jeho slov nemístný a skandální komentář předsedy soudu Jana Moorse poté, co se Wilders rozhodl využít svého práva během procesu mlčet.
"Vyčítá se vám, že sice umíte dobře vyjádřit nějaký svůj názor, ale že uhýbáte diskusi... Trochu se zdá, že to opět činíte i dnes," řekl Moorse v úvodu úterního soudního jednání.
Zvláštní, narychlo svolaný nezávislý soud dnes v Amsterdamu ale žádost šéfa Strany pro svobodu (PVV) na výměnu soudců zamítl. Jeho předsedající Frans Bauduin sice označil Moorsova slova za "nešťastná", ale že přesto nic vážně nenaznačuje, že by soudci byli vůči Wildersovi zaujatí.
Řada holandských komentátorů ale soudce kritizuje a označuje už samotný začátek procesu za nešťastný. Magazín Elsevier označil Morsovy věty za zaujatou politickou provokaci. Současně ale konstatuje, že Wilders je velmi zkušený politik a proces s ním politicky využije.
Svým způsobem se už celá kauza stala veskrze politickou v okamžiku, kdy předloni holandský ministr spravedlnosti Ernst Hirsch-Ballin nechal vypracovat expertízu, která měla pomoci v trestním stíhání Wilderse kvůli jeho výrokům proti islámu. U soudu, před nímž nyní poslanec sedí, se prý tehdy radovali, jak "skvělý" posudek na Wilderse mají. Díky angažovanosti pana ministra osobně. .
Sedmačtyřicetiletý Wilders už několik let kritizuje islám a varuje před islamizací Evropy. Mimo jiné označil islám za fašistickou ideologii a přirovnal korán k Hitlerově knize Mein Kampf (Můj boj).
Wilders se už ale několikrát vyjádřil ve smyslu, že nynější proces považuje za politický. "Jsem trestně stíhán a spolu se mnou je trestně stíhána i svoboda projevu mnoha Nizozemců.
Vyjádřil jsem své mínění ve veřejné debatě a mohu vás ujistit, že to budu dělat dál. Demokracie potřebuje otevřenou a svobodnou debatu, zvlášť o citlivých otázkách," řekl v pondělí.
Wilders, kterému hrozí v případě usvědčení až rok vězení a pokuta 7600 eur (190 tisíc korun), se hájí poukazy na svobodu projevu a tvrdí, že jeho slova nevybočila ze zákonného rámce.
Rozsudek se podle nizozemských médií čeká začátkem listopadu. Během procesu by už neměl být vyslýchán žádný svědek. Tři experti, o jejichž vyjádření požádala obžaloba, tak učinili písemnou formou a tři svědky, údajně experty na islám, kterých se dovolával Wilders, už soudce vyslechl za zavřenými dveřmi. Původně však Wilders chtěl předvolat 15 vlastních svědků, což ale soud odmítl.