Francouzský prezident Nicolas Sarkozy promluvil na letišti Charlese da Gaulla v Paříži o zmizení letadla Air France z Ria de Janeira do Paříže. Naděje, že někteří z 228 lidí na palubě budou nalezeni živí, je podle něj skutečně mizivá.
"Stojíme tváří v tvář nesmírně strašné události, tragické nehodě. Naděje, že nalezneme živé pasažéry, je skutečně mizivá," řekl Nicolas Sarkozy. Dále sdělil, že nemá žádné přesné informace o tom, co se stalo."Je to katastrofa, kterou žádná francouzská letecká společnost nikdy nezažila," dodal prezident.
ČTĚTE TAKÉ: Není naděje. Letadlo s 228 lidmi zmizelo nad Atlantikem
V Amsterodamu se zřítilo letadlo. Zahynulo devět lidí
Členové jeho vlády se setkají s rodinami cestujících. Sarkozy se s nimi již setkal: „Řekl jsem jim pravdu. Pravděpodobnost, že najdeme jejich milované naživu, je velice malá," řekl prezident.
Do oblasti byla vyslána letadla Španělska, Brazílie a Francie. Američané sledují místo nehody pomocí satelitních snímků. "Musíme najít maximum z letadla, abychom zjistili, co se stalo," dodal prezident. To ale bude podle něj obtížné, protože oblast hledání je ohromná.
Generální ředitel Air France Pierre-Henry Gourgeon řekl, že oblast zmizení letadla se podařilo určit s přesností několika desítek námořních mil, přičemž jedna námořní míle odpovídá 1,85 kilometru.
Dodal, že letoun byl vybaven "bójemi schopnými vysílat signál několik dní".
Myslíme na pozůstalé
Tragédie letu AF 447 |
00.19 Let Air France 447 odlétá z letiště v Riu de Janeiru 3.30 Poslední radiový kontakt mezi letadlem a brazilskou letovou kontrolou 4.00 Letadlo vstoupilo do oblasti turbulencí 4.15 Letadlo vyslalo automatickou zprávu signalizující poruchu 7.00 Air France dospěla k názoru, že let 447 má problémy, ale v této době měl pilot stále dost paliva. 11.15 Let 447 měl přistát na letišti Charlese de Gaulla v Paříži. Air France otevřela krizové centrum pro blízké lidí na palubě. |
"Bezpochyby jde o leteckou katastrofu," řekl generální ředitel aerolinek Henri Gougreon.
"Celá společnost myslí na postižené rodiny a sdílí jejich bolest," dodal.
Podle francouzského ministerstva dopravy bylo na palubě 73 Francouzů, 58 Brazilců, 26 Němců, devět Číňanů, devět Italů, šest Švýcarů, pět Libanonců, pět Britů, čtyři Maďaři, tři Irové, tři Norové, tři Slováci, dva Španělé, dva Maročané, dva Poláci a dva Američané.
Po jednom občanovi měly v letounu údajně Jihoafrická republika, Argentina, Rakousko, Belgie, Gambie, Island, Filipíny, Rumunsko, Rusko, Turecko, Kanada, Estonsko, Nizozemsko, Švédsko, Dánsko a Chorvatsko.
Přítomnost tří slovenských občanů na palubě potvrdilo také ministerstvo zahraničí Slovenska.
Český ministr zahraničí Jan Kohout v Praze uvedl, že úřady zatím nemají informace o přítomnosti českých občanů na palubě.
Ředitel odboru vyšetřování a prevence nehod brazilské Agentury pro civilní letectví řekl, že pátrání bude trvat "dlouho dobu."
"Může to být dlouhý, smutný příběh," řekl brazilskému serveru Globo news. "Černá skříňka bude na dně oceánu," dodal.
Spolehlivé letadlo, zkušený pilot
Letouny Airbus-300 jsou vyhlášené jako jedny z nejspolehlivějších. Nejmenovaný technický odborník tvrdí, že v případě jejich havárie bývá příčinou obvykle chyba pilota. Vedení Air France ale zdůraznilo, že se jednalo o "velmi zkušeného pilota s jedenácti tisíci letovými hodinami".¨
Společnost Air France uvedla, že přístroje kolem čtvrté hodiny SELČ ukázaly, že v letadle došlo ke zkratu. Předpokládá se, že do stroje mohl uhodit blesk, ovšem podle odborníků má letadlo několik záložních zdrojů, takže zřejmě selhalo ještě něco jiného a příčin dosud nepotvrzené havárie mohlo být několik.
Dvoumotorový dálkový Airbus 330-200 má dolet 12 500 kilometrů. V současnosti je v provozu po celém světě 341 těchto strojů. Poprvé byly použity v roce 1998. Vedení Air France uvedlo, že dubnová technická kontrola zmizelého letounu, který byl vyroben v dubnu 2005, neukázala žádnou závadu.
Foto: Reuters