Pracovní skupina britských zákonodárců napříč stranami navrhla zavedení parlamentního formálního řízení v případech podezření na sexuální obtěžování. Poslancům má hrozit i vyloučení z parlamentu. Ve čtvrtek rovněž zákonodárci zveřejnili zprávu, podle níž byl během uplynulého roku sexuálnímu obtěžování vystaven, nebo byl jeho svědkem, téměř každý pátý člověk pracující v britském parlamentu.
Ve zprávě, která byla zpracována po sérii sexuálních skandálů ve Westminsteru, se píše, že je naléhavě nutná "změna kultury chování na pracovišti". Členové parlamentu vyzvali k vypracování nových pravidel chování. Zahrnovala by i sankce, včetně vyloučení zákonodárců usvědčených ze sexuálního zneužívání nebo šikanování.
"Toto je velký den pro parlament a naši politiku," řekla vůdkyně Dolní sněmovny Andrea Leadsomová, která ze své funkce domlouvá vládní záležitosti v parlamentu. "Nová nezávislá procedura ukáže, že chceme být nejlepším parlamentem na světě, pokud jde o důstojné a uctivé jednání s každým, kdo tu pracuje," dodala konzervativní politička.
Průzkum mezi 1377 pracovníky parlamentu odhalil, že zhruba 19 procent z nich bylo v minulém roce svědkem nebo terčem sexuálního obtěžování. Kromě toho 39 procent pracovníků zažilo jiný druh obtěžování nebo šikany. Ženy si přitom stěžovaly dvakrát častěji než muži.
Britskému parlamentu se v uplynulých měsících nevyhnula vlna obvinění ze sexuálního obtěžování, což zatím vyústilo v odstoupení dvou členů kabinetu premiérky Theresy Mayové.
Celosvětovou vlnu obvinění a kampaň proti sexuálnímu obtěžování #MeToo spustil skandál kolem hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina, kterého mnoho žen veřejně obvinilo z obtěžování nebo znásilnění.