Evropské sdružení SOS Středozemní moře oznámilo, že sobotu dopoledne bylo z moře zachráněno 116 lidí, z nichž čtyři měli zhruba týden stará střelná poranění. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na prohlášení vydaném sdružením, které pomáhá zachraňovat migranty v ohrožení s lodí Aquarius, kterou provozuje společně s francouzskou nevládní organizací Lékaři světa (MdM).
Anketa:
Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?
- Chystám se to udělat. 33%
- Ano, už jsem pomohl/a. 33%
- Ne. 33%
Aquarius podle zprávy sdružení přijal tísňové volání vyslané přes Námořní záchranné a koordinační centrum (MRCC) sídlící v Římě. Informovalo o nouzové situaci, v níž se nachází gumový člun se 116 osobami na palubě. Mezi zachráněnými pak bylo 20 žen a malé dítě, ale rovněž čtyři postřelené osoby, včetně 15letého Kamerunce a 17letého Liberijce.
Pět desítek migrantů se v noci na dnešek snažilo dostat z Itálie do Francie ve městě Menton. Jejich pokus ale skončil nezdarem. Po téměř třicítce zřejmě rovněž neúspěšných a nyní nezvěstných běženců pátrají podle médií španělští záchranáři.
"Všichni migranti, kterým se podařilo projít hraničním přechodem nebo kteří přešli po železniční trati vedoucí z Itálie, byli zadrženi," vyplývá z prohlášení oblastních úřadů. Všichni také byli hned předáni italským orgánům v souladu s předpisy, jež Francie zavedla po teroristických útocích spáchaných v Paříži 13. listopadu loňského roku.
Zadržená skupina
Nejde o ojedinělý případ, podobné byly zaznamenány už loni. V noci na sobotu zadrželi policisté skupinu 20 běženců také ve městě Nice na jihu Francie. Ti budou podle všeho také posláni zpět do Itálie.
Lodě a letadla španělské námořní záchranné služby, k nimž se přidalo i španělské válečné námořnictvo, dnes pátrají na jihu Středozemního moře po lodi, na jejíž palubě je asi 27 lidí. Jde zřejmě o migranty, kteří se chtějí přeplavit z Afriky do Evropy. Už v pátek se španělským záchranářům podařilo zachránit 76 migrantů, z nichž 22 uvázlo na malém ostrůvku a 54 se tísnilo na menším člunu.
Plavba přes Středozemní moře do Itálie nebo Španělska je jednou z cest, jimiž se migranti z Afriky, Blízkého východu a z asijských zemí snaží dostat za lepším životem v Evropě. Hlavní trasa, využívaná především Syřany, Iráčany a Afghánci, však vede přes Turecko a Řecko. Po přerušení takzvané balkánské trasy nyní v Řecku uvázlo na 53 tisíc běženců. Solidaritu s nimi dnes vyjádřil papež František na ostrově Lesbos, kde je nyní 4100 migrantů.