Student střílel na univerzitě v Pécsi, <span>zabil spolužáka</span>

Zahraničí
26. 11. 2009 13:52
Spolužáci oběti jsou v šoku a navzájem se před univerzitou utěšují.
Spolužáci oběti jsou v šoku a navzájem se před univerzitou utěšují.

Útočníkem na biofyzikálním institutu byl student univerzity.Nejméně jednoho mrtvého si vyžádala střelba studenta na univerzitě v jihomaďarském městě Pécs. Zranění utrpěly přinejmenším tři další osoby, které byly převezeny do nemocnice. Podle agentury MTI se útočník policii krátce poté vzdal, motiv jeho činu není zatím znám.

K události došlo během praktických cvičení na biofyzikálním institutu univerzity. Třiadvacetiletý student farmakologie se podle slov jeho kolegů choval zmateně. Z hodiny nejprve náhle odešel, po chvíli se však vrátil s pistolí Parabellum ráže devět milimetrů a začal střílet.

Po střelbě útočník opustil budovu a vběhl do nedaleké kliniky, odkud zavolal policii. Té se pak vzdal. "Byl zatčen do dvaceti minut po činu," řekla policejní mluvčí Bernadetta Bojtorová. Policisté nyní studenta vyslýchají a snaží se zjistit motiv jeho jednání.

Záchranáři odvezli jednu osobu v kritickém stavu, další dvě ve vážném.Obětí střelce je jeho devatenáctiletý kolega, mezi vážně zraněnými je student, pracovník laboratoře a uklízečka. Podle Bojtorové je devatenáctiletý student v kritickém a další dvě osoby ve vážném stavu.

Alkohol a neshody se studenty

Podle studentů byl útočící mladík uzavřené povahy, v posledních dnech se choval podivně a jeho vztah ke studijní skupině nebyl dobrý. Údajně mohly nepříznivou roli sehrát i problémy s alkoholem. Nedávno se také nepohodl se třemi spolužáky, se kterými udržoval občasný kontakt. Zastřelený student prý patřil k oné trojici.

Ildikó Konrádová, která ve výzkumném institutu pracuje, vypověděla, že slyšela několik výstřelů. Poté viděla, jak z budovy vyběhla studentka, která křičela, že jeden ze spolužáků ve škole střílel.

ČTĚTE TAKÉ: V USA opět vraždil střelec: čtrnáct obětí
                        Popravili "washingtonského odstřelovače" Muhammada

"Oběť i útočník byli Maďaři," řekl tiskový mluvčí univerzity Zoltán Györffy. "Spolužáci oběti jsou v šoku a navzájem se před univerzitou utěšují," dodal.

Spolužáci oběti jsou v šoku a navzájem se před univerzitou utěšují.

Maďarský ministr školství István Hiller spolu s ministrem spravedlnosti Tiborem Draskovicsem ihned po události přijeli na univerzitu. Premiér Gordon Bajnai čin odsoudil. Řekl, že vláda podpoří rodinu zastřeleného studenta a všechny tři vážně zraněné osoby.

Draskovics na tiskové konferenci vyloučil teroristický akt. Student prý jednal z osobních důvodů. Také se nepotvrdily původní spekulace, že se útočník podrobil léčení. Ministr také popřel, že by policie střelce po činu vyslýchala. Prý nebyl ve stavu, aby mohl vypovídat.

Útočník je členem místního střeleckého klubu a držitelem zbrojního průkazu. Podle Draskovicse je nyní nutné prověřit a případně i zpřísnit maďarské zákony o držení střelných zbraní.

Střelby na školách ve světě

Střelba v Pécsi je po masakru v roce 2003 v durynském Erfurtu, který byl součástí východního Německa, druhou v bývalém východním bloku. Každoročně dochází k několika podobným událostem v USA, kde od střelby v texaském Austinu v roce 1966 zahynulo několik desítek studentů.
V Evropě došlo k nejhoršímu masakru v březnu 1996 ve skotském Dunblane, kde třiačtyřicetiletý Thomas Hamilton zastřelil 16 dětí ve věku od pěti do šesti let a jejich učitelku. Po činu spáchal sebevraždu. O šest let později na gymnáziu v Erfurtu zabil devatenáctiletý bývalý žák Robert Steinhäuser 16 lidí a pak sebe. Letos na jaře pak v německém městečku Winnenden a jeho okolí sedmnáctiletý mladík postřílel 15 lidí, z toho většinu na střední škole, kterou předtím navštěvoval. Nakonec spáchal sebevraždu.
Masakr na školách zažilo vedle Německa a Velké Británie také Dánsko, Nizozemsko a Finsko.

Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ