Summit EU: lisabonské extravuřty pro Iry
18.06.2009 11:16
Nynější summit Evropské unie má jako jedno z hlavních témat schválit záruky pro Irsko. To jako jediné loni v referendu odmítlo lisabonskou smlouvu o reformě unijních institucí. EU pak Irům ve snaze pomoc řešit situaci a uspořádat nové lidové hlasování slíbila, že jim dá určité garance.
A sice takové, že smlouva nepřinese změny v několika oblastech, jako jsou tradiční irská neutralita či národní svrchovanost nad daněmi nebo potraty.
Přinášíme výběr hlavních bodů, které by měly tyto záruky podle pracovního návrhu obsahovat:
- Záruky by měly mít tři části. První by byla právně závazná a týkat by se měla daní, obrany a otázek rodiny, práva na život a vzdělání. Druhá část, která už nebude právně závazná, bude věnována sociální politice a právům zaměstnanců. Třetí bude podle návrhu tvořit samostatná jednostranná deklarace Irů.
- V textu se píše, že se garancemi lisabonská smlouva nemění.
- Návrh zdůrazňuje, že lisabonská smlouva žádnému členskému státu nemění nic v rozsahu kompetencí, které se týkají daní.
- "Lisabonská smlouva nemá vliv či nepoškozuje irskou tradiční politiku vojenské neutrality," píše se v návrhu záruk.
- Lisabonská smlouva také podle textu nepřináší žádné změny, které by měly vést ke vzniku nějaké evropské armády. Bude věcí Irska či jakéhokoli jiného členského státu, aby si rozhodl, zda se bude či nebude účastnit nějaké vojenské operace.
- Nic v lisabonské smlouvě, píše se v návrzích, neovlivňuje rozsah a ochranu práva na život, ochranu rodiny či práva na vzdělání. Tato pasáž by měla třeba zmírnit obavy z toho, aby Irům někdo nemohl přikázat, aby umožnili potraty. To v kampani před referendem tvrdili někteří odpůrci lisabonské smlouvy.
- V právně nezávazné druhé části Evropská rada (summit) potvrzuje, že unie přikládá velký význam ochraně práv zaměstnanců či že je odpovědností členských států zajišťovat zdravotní služby a vzdělávání.
- V závěrečné nezávazné části, kterou je samostatná národní deklarace Irska, zástupci Dublinu v podstatě znovu opakují to, co obsahují první dvě části. Zdůrazňují třeba, že smlouva tvrdí, že jakékoli rozhodnutí EU o společné obraně by muselo být přijato jednomyslným rozhodnutím členských států.
Dalšími stěžejními body unijního summitu jsou boj s vážnou finanční a hospodářskou krizí, globální oteplování či nominace nového šéfa Evropské komise. Předsedající Česko na vrcholné schůzce reprezentuje předseda úřadující vlády Jan Fischer. Jednání šéfů států a vlád zemí 27členného bloku Fischer bude řídit poprvé.
Premiér při středečním rozhovoru s českými novináři před vrcholnou schůzkou vyjádřil přesvědčení, že se státníkům v klíčových otázkách podaří dohodnout.
Foto: ČTK, ČTK/AP a tisková služba EK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.