Asi tři stovky bývalých vězňů a představitelé 42 zemí světa, včetně dvanácti prezidentů, několika korunovaných hlav států a půl tuctu premiérů, si v úterý odpoledne u někdejší Brány smrti v nacistickém vyhlazovacím táboře Osvětim-Březinka připomenou sedmdesáté výročí jeho osvobození sovětskou armádou.
Akci tentokrát negativně poznamenaly diskuse o to, kdo má být z ruské strany v Osvětimi přítomen. Ruský prezident Vladimir Putin to nebude. Paradoxně tak bude mít spíše jen symbolické zastoupení země, jejíž Rudá armáda koncentrační tábor osvobodila.
Slavností se účastní mimo jiné prezidenti Polska, Německa, Francie či Ukrajiny Bronislaw Komorowski, Joachim Gauck, François Hollande a Petro Porošenko, zatímco Rusko - znesvářené se západním světem kvůli konfliktu na Ukrajině - bude zastupovat šéf prezidentské kanceláře Sergej Ivanov. Českou delegaci povede předseda vlády Bohuslav Sobotka.
Němci v táboře nejprve věznili polské a pak i sovětské zajatce, než jej přeměnili v obrovskou továrnu na smrt, ve které zavraždili podle historiků přinejmenším 1,1 milionu lidí, zejména Židů. Osvětim se stala jedním z hlavních symbolů holocaustu.
Mezi účastníky vzpomínkové slavnosti má být podle polských médií i Rainer Höss, vnuk někdejšího velitele tábora Rudolfa Hösse, který byl v Osvětimi za své zločiny v dubnu 1947 pověšen. "Nemohu změnit minulost, nemohu vrátit čas zpět, protože to není možné, ale mohu udělat něco pro budoucnost a připomínat to, co se stalo," řekl polské televizi Rainer Höss, který se už roky podílí na různých kampaních proti rasismu a nacismu. V mládí ale o svém dědovi dohromady nic nevěděl.