Ocelový sňatek
Tanky made in EU. Vzniká největší výrobce obrněnců v Evropě
05.07.2014 07:00
V historii se na bojištích mnohdy nemilosrdně potírali, nyní začínají budovat další společný zbrojní podnik. A jde o skutečného obra. Německý přední výrobce obrněnců Kraus-Maffei Wegmann (KMW) a francouzský koncern Nexter Systems (Nexter; dříve GIAT) pracují na společné fúzi. Radost je patrná hlavně v Paříži.
Dvě těžké váhy evropského vojenského průmyslu, KMW a Nexter, chtějí po více než deseti letech jednání fúzovat. Jak sdělilo francouzské ministerstvo obrany, zástupci obou stran podepsali tento týden dohodu, která stanovuje cíle spojení.
Dle ní oba podniky sloučí své aktivity v jeden joint venture, v němž bude mít každý z partnerů padesátiprocentní podíl.
Pro Nexter, který je ve vlastnictví státu, bude mega deal znamenat privatizaci. Struktura holdingu předpokládá pro čtyř- až pětiletou přechodnou fázi dvojí nejvyšší vedení. Dozorčí rada má být složena ze dvou Francouzů a dvou Němců.
Doplní je tři nezávislí členové, na nichž se obě partnerské firmy dohodnou.
Nová "ocelová" kooperace bude znamenat třetího největšího zbrojařského aktéra v Evropě - po General Dynamics a BAE Systems. "Jen tak se můžeme postavit rostoucí konkurenci z rozvojových zemí," zaznělo z kabinetu francouzského ministra obrany Jeana-Yvese Le Driana.
Na vypisované zakázky budou podle něj Francouzi a Němci reagovat v budoucnu společným hlasem, a ne se jako dosud podbízet a vést cenové války. Sňatek obou zbrojařů označuje Paříž jako Operaci KANT.
Jde o spojení rovnocenných partnerů. Nexter zaměstnává zhruba 2800 lidí a KMW kolem 3000. Obrat Francouzů činil loni téměř osm set milionů eur (asi 22 miliard Kč), u Němců to byla přibližně stejná suma. Je ovšem užitečné dodat, že ještě v roce 2008 měl KMW obrat dvojnásobný.
Produkční paleta obou firem se doplňuje, ale zčásti si také vzájemně konkuruje.
Kraus-Maffei Wegmann se považuje za evropského lídra v oblasti vysoce chráněných kolových a pásových vozidel. Třešničkou na produkčním dortu je bojový tank Leopard 2 (předchozí model Leopard 1), kterého existuje několik verzí.
Jde o špičkovou zbraň, jež je světově uznávána jako nejlepší tank současnosti v kritériích pancéřování, výzbroje a mobility.
KMW dále vyrábí houfnici PzH 2000 a obrněné transportéry Puma a Gepard, který je vybaven protileteckým kanonem. Dalším známým výrobkem jsou obrněný automobil Dingo a těžký obrněný transportér Boxer. Zmíněné zbraně používají zhruba tři desítky armád světa.
K nejznámějším vozidlům francouzského zbrojaře Nexter patří bojový tank Leclerc. Je to standardní tank francouzské armády. Nikdy se ho ale nevyrobilo tolik jako Leopardů 2. Vedlo toho Nexter produkuje kolové obrněnce VCBI, samohybné houfnice CAESAR či specifickou munici.
Holding KMW-Nexter by mohl zahájit činnost začátkem roku 2015, pokud jeho vznik schválí regulační orgány EU. Podobně jako u výrobce letadel Airbus by se na holding mohly postupně nabalovat další firmy.
Z firemního hlediska je fúze obou zbrojovek smysluplná, i když také v tomto směru mají někteří experti z branže výhrady. Rovněž z politického hlediska údajně hrozí dynamika vzbuzující obavy.
KMW i Nexter mají totiž podobnou nabídkovou paletu. Nejde jen o tanky, ale hlavně o obrněná vozidla, kde se Němci na světovém trhu se svým Boxerem často prosadili před francouzským VCBI. To hrozí značnými průmyslovými a sociálními škodami, uvedl už loni v létě ekonomický list La Tribune.
Bavorské firmě se ale například fúzí s francouzským státním koncernem mimo jiné otevřou dveře k zákazníkům v dosti rozlehlé, bývalé koloniální říši Paříže, kam nefrancouzští zbrojaři nepronikají právě snadno.
Nový ocelový kolos bude mít i choulostivé politické a právní stránky. Do jaké míry budou jeho výrobu "subvencovat" Paříž a Berlín? Rozumí se, že miliardovými zakázkami - podobně jako u Airbusu.
A jak bude vypadat právní rámec exportů společného podniku? Není žádné tajemství, že Paříž vyváží zbraně často s mnohem méně skrupulemi, než to činí Berlín. Známým příkladem jsou třeba léta trvající spory o prodej Leopardů 2 režimu v Saúdské Arábii.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.