Už dlouhé roky musí Turecko poslouchat plísnění z Bruselu, že ještě není zralé na členství v Evropské unii. Na rozdíl od Řecka či Portugalska má už ale Turecko svou krizi za sebou. A dostalo se z ní vlastními silami, píše německý list Die Welt.
Dokonce i hvězdný ekonom Nouriel Roubini (rodilý Turek je profesorem ekonomie na New York University) říká, že EU by se mohla od Turecka učit.
Roky přitom zdůrazňují naopak evropské země Ankaře, že se ještě hodně učit musí ona, než se může stát členských státem EU, že je ještě kulturně i hospodářsky nezralá na to, aby mohla patřit k evropské rodině.
ČTĚTE TAKÉ: Turci na vzestupu, přepisují pravidla regionu
Turci krmí Němce. Nejoblíbenější rychlovka kebab
Nyní hledí Turci na Řecko, Španělsko a Portugalsko, na hroutící se euro - a nemohou se zdržet smíchu. Může být, že máme dost nedostatků, ale určitě ne tolik jako unijní člen Řecko. Nebylo by lepší, kdyby se Evropa učila od Turecka, a ne naopak?
Podobná doporučení se mohli turečtí čtenáři dočíst v listu Hürryiet. Pochází od předního ekonoma a rodilého Istanbulčana Roubiniho. Ten míní, že současné (evropská) krize by nevznikla, kdyby se obyvatelé starého kontinentu učili ze zkušeností Turecka.
Tato země se roku 2001 potýkala se zhroucením bankovního sektoru, vláda v Ankaře si ale s krizí rychle poradila pomocí radikálních reforem.
Tehdejší krizi způsobila neschopnost politiků vést zemi a rozsáhlá korupce. Stejně jako v Řecku. Systémové reformy, které poté byly pod tlakem prosazeny, postavily hospodářství Turecko na pevný, nosný základ.
Ve světle nynější evropské krize cítí mnozí Turci ulehčení, že jim Brusel jejich vysněnou cestu do EU tak ztěžuje. "Možná vůbec nepatříme do unie," říkají si mnozí. Už jen hospodářský růst - letos počítá Ankara s šestiprocentním. Do toho má bruselský elitní spolek hodně daleko.
Na rozdíl od Řecka produkuje Turecko věci, které trhy potřebují, pokračuje Hürryiet. Celý Balkán či Rusko jsou plné turecké domácí elektroniky a tureckého textilu. Na rozdíl od Řecka mají Turci chuť pracovat a váží si každého "haléře". Domácnosti nevydávají více peněz, než mají.
A na rozdíl od přestárlé řecké nebo německé společnosti nejsou Turci národem důchodců, kde tatíček stát musí živit stále více těch, kdo pracují stále méně.
Na rozdíl od člena EU Maďarska se Turecko dostalo ze své zatím poslední krize bez pomoci Mezinárodního měnového fondu (MMF). A na rozdíl od velkých ekonomik EU se Turecko dostalo z krize bez sebevražedných miliardových pomocí bankám a velkým podnikům. I proto turečtí politici občas argumentují, že Evropa potřebuje jejich dynamickou, mladou zemi, a ne naopak.
Ostatně, Turecko nikdy nevěřilo (falšovaným) řeckým statistikám, s jejichž pomocí se Řekové vloudili do eurozóny.
Foto: ČTK/AP a Profimedia