Zranění nejméně 77 policistů si vyžádaly nové potyčky s mladými násilníky, které vypukly v pondělí večer na severních pařížských předměstích.
Z Villiers-le-Bel, kde smrt dvou mladistvých při srážce s policejním autem vyvolala již v neděli pouliční násilí, se incidenty v pondělí rozšířily do dalších pěti obcí a skončily až dnes brzy ráno. Počet případných zraněných v řadách útočníků, z nichž šest bylo zatčeno, nebyl oznámen.
Podle očitých svědků desítky maskovaných mladíků začaly na několika místech házet kameny, zápalné láhve a další předměty na jednotky hlídkujících policistů, kteří odpověděli slzným plynem a výstřely barvících kuliček k označení útočníků.
Narušitelé pořádku zapálili 63 aut, včetně jednoho policejního vozu, kamionu a prázdného autobusu, a šest budov včetně knihovny.
Horší než před dvěma lety
Policisté byli zraněni výstřely broků a házenými předměty. Pět bylo zraněno vážně, jeden byl zasažen do ramene kulkou silnějšího kalibru, uvedla policie. Situaci označila za dále výbušnou.
Mluvčí policejních odborů Synergie Bruno Beschizza dnes řekl, že jde o "opravdovou městskou gerilu" a že použitím lovecké zbraně byl překročen určitý práh. Násilí je podle něho "vyšší úrovně" než při předměstských nepokojích před dvěma lety.
Nepokoje vyvolala nedělní smrt dvou motocyklistů při srážce s policejním vozem ve Villiers-le-Bel. První výsledky vyšetřování ukázaly, že nehoda se stala jejich vinou. Oba pocházeli z rodin přistěhovalců z Afriky.
V neděli večer trvaly nepokoje ve Villiers-le-Bel šest hodin a vyžádaly si zranění kolem 40 policistů. Násilníci podpálili také jednu služebnu a další čtyři budovy, asi tři desítky automobilů a popelnic a poničili nádraží.
Občani druhé třídy ?
Ministryně vnitra Michele Alliotová-Marieová dnes vyzvala místní obyvatele, aby izolovali "delikventy", kteří jsou podle ní za nepokoje odpovědní. O situaci se radila s prezidentem Nicolasem Sarkozym, který je teď na návštěvě Číny.
Sarkozy byl ministrem vnitra v době předloňských nepokojů a jeho ostrým výrokům se přičítala část viny za jejich vystupňování. Tehdy byly na předměstích Paříže a dalších francouzských měst zapáleny tisíce automobilů a způsobeny další hmotné škody ve výši 4,5 miliardy korun.
Představitelé opozice i další hlasy dnes poukazují na to, že od té doby se na zanedbaných předměstích, kde velká část obyvatelstva je přistěhovaleckého původu, nic zásadního nezměnilo. "Rodiny z předměstí mají stále pocit, že jsou občany druhé třídy," citoval list Le Parisien sociologa Laurenta Mucchieliho.
Libération připomíná nedávnou zprávu účetního dvora, která poukazovala na nedostatečnost pomoci předměstím, a píše, že v těchto oblastech sílí represe. "Jediný rozdíl - organizátor této politiky se mezitím stal prezidentem," napsal list.
Předseda krajně pravicové Národní fronty Jean-Marie Le Pen v souladu se svou dosavadní linií řekl, že problémy na předměstích budou pokračovat, dokud Francie nepostaví hráz přistěhovalectví.
Foto: AP