Bez hraničních kontrol
Ukrajinci mohou do EU vycestovat na 90 dní bez víz
11.05.2017 13:26
Země Evropské unie ve čtvrtek schválily zavedení bezvízového styku pro Ukrajinu. Její občané tak budou moci bez víz cestovat mimo jiné do schengenského prostoru volného pohybu bez hraničních kontrol, tedy i do České republiky. Uvolnění cestovního režimu začne platit pravděpodobně v druhé polovině června.
Maltský ministr vnitra Carmelo Abela, jehož země EU předsedá, označil krok za "důležitý vývoj, který napomůže posílení vazeb mezi občany Ukrajiny a EU". "Následuje po dokončení potřebných reforem ze strany Ukrajiny v řadě oblastí, včetně migrace, veřejného pořádku a bezpečnosti, vnějších vztahů a základních práv," uvedl v tiskovém prohlášení.
Ukrajinci budou ke vstupu do schengenského prostoru potřebovat biometrický pas a jejich pobyt v průběhu 180 dní nesmí přesáhnout 90 dní. Nebudou potřebovat víza, pokud přijedou z podnikatelských, turistických či rodinných důvodů. Bezvízový styk, který se s výjimkou Británie a Irska vztahuje na celou EU, však nebude pro občany Ukrajiny znamenat právo v unii pracovat.
Součástí schengenského prostoru jsou s výjimkou Rumunska, Bulharska, Chorvatska, Kypru, Británie a Irska všechny členské země EU. Británie a Irsko zájem o začlenění do "schengenu" nemají, ostatní unijní země o vstup usilují. Z neunijních států se do systému volného pohybu bez hraničních kontrol zapojily Island, Norsko, Švýcarsko a Lichtenštejnsko.
Bezvízový styk s Ukrajinou schválil už v dubnu Evropský parlament, a to výraznou většinou, pro zrušení víz zvedlo ruku 521 poslanců a proti bylo 75. Čtvrteční definitivní stvrzení tohoto kroku ministry zemí EU na jejich schůzce v Bruselu už bylo v zásadě jen očekávanou formalitou.
Loni v prosinci Evropský parlament schválil také mechanismus pro rychlejší a jednodušší opětovné zavedení vízové povinnosti. Tento takzvaný suspenzivní mechanismus je označován za záchrannou brzdu pro případ výrazného nárůstu azylových žádostí z daných zemí či jiného problémového vývoje. O spuštění mechanismu mohou požádat unijní země, případně Evropská komise.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.