Ukrajinská válka o kontrolu nad plynem pokračuje
05.03.2009 11:35 Aktualizováno 05.03. 12:52
Vyšetřovatelé ukrajinské státní bezpečnosti SBU se dnes pokusili vniknout do úřadoven společnosti Ukrtransgaz v Kyjevě. Informoval o tom tiskový mluvčí společnosti Naftogaz Ukrajina Valentyn Zemljanský. Asi o hodinu později prý však po neúspěšném vyjednávání s poslanci, kteří na místo incidentu přispěchali, budovu opustili.
Jde už o druhý takový případ během dvou dnů.
Společnost Ukrtransgaz spravuje jako dceřiná společnost firmy Naftogaz ukrajinské plynovody.
"Vyšetřovatelé dorazili v doprovodu příslušníků speciálních jednotek Alfa. Do budovy se zatím nedostali," řekl Zemljanský.
ČTĚTE TAKÉ: Komando policie vtrhlo do sídla ukrajinského Naftogazu
Ukrajina znovu bez plynu? Možná už brzy
Podle mluvčí SBU Maryny Ostapenkové "zástupci SBU vedou vyšetřování v rámci kriminálního případu týkajícího se nepravostí v plynárenském sektoru".
Ve středu si důstojníci SBU vynutili přístup do kanceláří společnosti Naftogaz. Údajně hledali originály kontraktů s ruským dodavatelem Gazprom podepsaných v lednu. O několik hodin později ale podle zástupce Naftogazu opustili budovu bez dokumentů.
Státní policie SBU podléhá Juščenkovi, zatímco vlastníci Naftogazu údajně patří k oporám Tymošenkové.
Juščenkova kancelář ve středu uvedla, že policisté postupovali v souladu se zákonem. Tymošenková reagovala prohlášením, že cílem akce bylo ochromit plynárenský systém země. Podle ní jde o boj o 11 miliard kubických metrů plynu, které nyní patří Ukrajině.
Jeho vlastnictví si nárokovala neprůhledná korporace Rosukrenergo, "ale vláda to nedovolí", řekla Tymošenková.
Ruská média: Jde o zisky z plynu a volby
Ruský tisk si zásahy vysvětluje bojem mezi prezidentem Viktorem Juščenkem a premiérkou Julijí Tymošenkovou, a to i o příliv zisků z prodeje plynu do předvolebních fondů.
Deníky současně vyjadřují obavy, aby konflikt v Kyjevě neohrozil rusko-ukrajinské příměří, které ukončilo lednovou krizi okolo dodávek plynu.
Kommersant připomíná, že spor v Kyjevě se točí okolo 11 miliard metrů krychlových plynu v ukrajinských podzemních zásobnících. "Tymošenková je přesvědčena, že za kroky ozbrojenců stojí prezident, který chce odebrat plyn Naftogazu, aby pak použil zisk z jeho prodeje na svou předvolební kampaň... Ale těchto 11 miliard kubíků plynu potřebuje i sama Tymošenková," píše list.
Připomíná, že tento plyn byl dodán za sníženou cenu 153 dolarů za tisíc metrů krychlových, což Tymošenkové umožňuje tvrdit, že díky ní bude letošní průměrná cena plynu pro Ukrajinu činit jen 228 dolarů. Konfiskace tohoto plynu by však průměrnou cenu zvýšila na 250 dolarů a vynulovala by všechny výhody, které si Tymošenková vyjednala u Vladimira Putina.
"Viktor Juščenko se pokusil předvést, kdo je v domě pánem," soudí Nězavisimaja gazeta. Vpád komanda do sídla Naftogazu sice podle listu připomínal státní převrat, ale nelze prý zapomínat, že na Ukrajině vše kontrolují klany, a proto "události v Naftogazu nejsou převrat, ale jen byznys".
Podle listu šlo hlavně o prezidentovu odvetu za úterní odvolání ministra zahraničí za pomoci hlasů premiérčiny strany, ale cílem bylo také narušit dohody s Gazpromem.
"Plynová dohoda s Ruskem je v rukou ukrajinských zvláštních služeb," zdůrazňují Izvestija a dodávají, že podle představitelů Naftogazu nemá společnost bez originálů dokumentů právo plnit kontrakty s Ruskem.
Podle listu Vedomosti sporný plyn v podzemních zásobnících, který původně patřil společnosti Rosukrenergo, přešel do vlastnictví Naftogazu v rámci lednové dohody s Gazpromem, který Naftogazu prodal dluh Rosukrenerga ve výši 1,7 miliardy dolarů.
Plyn v zásobnících se podle RBK Daily stal "poslední kapkou", kterou přetekl pohár sváru mezi prezidentem a premiérkou. Plyn totiž potřebuje hlavní vlastník Rosukrenerga Dmitrij Firtaš, aby nemusel platit penále za nesplnění dodávek evropským odběratelům, a Firtaše zase musel podpořit Juščenko, protože jde o jednoho z hlavních sponzorů prezidentovy předvolební kampaně. Ale Tymošenková také tento plyn potřebuje, aby zabránila bankrotu Naftogazu a nemusela zdražovat plyn Ukrajincům před volbami.
Foto: AP, Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.