<span>Unie hrozí USA</span> kvůli bezvízovému programu

Zahraničí
23. 7. 2008 12:28
Kontrola pasů na americkém letišti při vstupu do USA.
Kontrola pasů na americkém letišti při vstupu do USA.

Kontrola pasů na americkém letišti při vstupu do USA.Evropská komise pohrozila odvetnými kroky vůči Washingtonu, pokud Američané nedostojí slibu rozšířit letos americký bezvízový program o další členské země Evropské unie. Komise by v takovém případě mohla kupříkladu navrhnout, aby EU dočasně zavedla vízovou povinnost pro držitele amerických diplomatických pasů.

Uvádí se to ve zprávě o bezvízovém styku se třetími zeměmi, kterou dnes EK zveřejnila.

Podle výkonného orgánu "sedmadvacítky" i přes veškeré úsilí zatím nebylo ve vztahu k USA dosaženo žádného hmatatelného pokroku. Víza do USA teď nepotřebují jen občané z 15 starších členských států unie s výjimkou Řecka. Z nováčků z rozšíření po roce 2004, mezi nimiž jsou i Češi a Slováci, to platí jen pro Slovince. Američané bez víz jezdí do celé EU.

"Komise proto navrhne odvetná opatření - například dočasné obnovení vízové povinnosti pro občany USA, kteří jsou držiteli diplomatických a služebních či úředních pasů - od 1. ledna 2009, pokud nebude dosaženo žádného pokroku," pohrozila EK a připomněla slib USA z června letošního roku, že bezvízový program rozšíří.

"Je nepřijatelné, aby občané některých třetích zemí požívali výhod bezvízového styku s EU, zatímco někteří naši evropští spoluobčané nemohou do těchto zemí cestovat bez víz," prohlásil eurokomisař Jacques Barrot, pod něhož v komisi spadá vízová problematika. "Tento postoj je základem našeho mechanismu vzájemnosti v oblasti víz a já jsem odhodlán zaručit, aby tato zásada byla plně dodržována," dodal.

Prezident EK Barroso. Brusel je ohledně víz nespokojen s postupem USA.

Na rozdíl od USA komise uvedla, že významný pokrok v narovnání situace byl dosažen v případě Kanady, která zrušila během posledních deseti měsíců víza pro šest dalších zemí EU, včetně Česka.

"Vím o tomto problému. Jsme na cestě k jeho řešení takovým způsobem, který, myslím, uspokojí země i EU," řekl americký prezident George Bush na červnovém summitu EU-USA ve slovinském Brdu. Narážel tak na to, že o zrušení víz s Washingtonem nyní vyjednávají samostatně jak některé unijní země, tak unie jako celek.

Dvoukolejné vyjednávání, na němž se po vzrušených debatách unie na jaře dohodla, je do určité míry výsledkem toho, že ČR jako první a k nevoli některých partnerů podepsala s USA bilaterální memorandum o porozumění, které mělo otevřít cestu k zařazení ČR do bezvízového programu.

ČR se rozhodla pro dvoukolejné vyjednávání s USA.Čeští představitelé pak v minulosti opakovaně vyjádřili přesvědčení, že Česko bude mezi prvními státy unie, o něž se americký bezvízový program rozšíří. Vicepremiér Alexandr Vondra před časem řekl, že je přesvědčen, že se tak stane na podzim.

V budoucnu by pak měli všichni občané EU žádat před svou cestou do USA o vstup do USA prostřednictvím speciálního elektronického systému (ESTA), což se bude týkat i Čechů. Spojené státy chtěly tento systém spustit už v srpnu letošního roku. O povolení ke vstupu do země by zájemci museli přes internet žádat nejméně tři dny před odjezdem.

Foto: Profimedia

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ