Unijní instituce se dohodly na principech fondu pro odklon od ruských energií

Zahraničí
14. 12. 2022 09:53
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Zástupci členských zemí Evropské unie se předběžně dohodli s Evropským parlamentem na konečné podobě plánu REPowerEU, který má unii pomoci vymanit se ze závislosti na ruských fosilních palivech. Program přináší pro tento účel nové granty v celkové výši 20 miliard eur (skoro 490 miliard korun), které budou státy čerpat skrze dodatky k takzvaným plánům obnovy reagujících na pandemii. Česku by z nich mělo připadnout zhruba 17 miliard korun.

Dohodu na spuštění klíčového programu oznámilo v noci na středu české předsednictví v Radě EU, které členské státy při vyjednávání s parlamentem zastupovalo. "Splnili jsme, co jsme slíbili: REPowerEU vstoupí v platnost na začátku příštího roku," uvedl jeden z vyjednavačů EP Siegfried Mureşan.

Evropská komise s návrhem přišla v květnu v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Cílem iniciativy je zbavit unii energetické závislosti na Rusku skrze spolupráci s jinými dodavateli, silnější využívání obnovitelných zdrojů nebo zvyšování energetické účinnosti.

Jednotlivé členské země budou nyní předkládat plány naplnění těchto cílů v dodatečné kapitole svých plánů obnovy po covidové pandemii. Europoslanci se s Radou EU mimo jiné dohodli, že 30 procent přidělených prostředků mají státy vynaložit na projekty přeshraničního významu. Pětinu požadovaných peněz mohou vlády získat předem, což má podpořit rychlou realizaci plánů.

Členské státy mohou také žádat o půjčky z původního pandemického fondu obnovy. Pokud jde o nových 20 miliard v grantech, ty budou nakonec ze 60 procent hrazeny z Inovačního fondu, v němž jsou příjmy z prodeje emisních povolenek určené na podporu ekologických technologií. Zbylých 40 procent chtějí země získat rychlejším prodejem části povolenek.

Princip rozdělení dotací mezi jednotlivé členy podle Rady EU zůstal v souladu s jejím stanoviskem z října. Z toho vyplývalo, že Česká republika bude mít nárok na přibližně 16,7 miliard korun.

Dohodu z nočního jednání musejí ještě europoslanci i členské země potvrdit samostatně, aby mohla vstoupit v platnost.

Autor: ČTK Foto: , deposithphotos/jorisvo

Další čtení

Putin vyhlásil velikonoční příměří. Nabídl třicet hodin namísto třiceti dnů

Zahraničí
20. 4. 2025

V Číně se konal první půlmaraton, kterého se zúčastnili kromě lidí také roboti

Zahraničí
19. 4. 2025

Trump nevyloučil, že USA zastaví mírové rozhovory o Ukrajině

Zahraničí
18. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ