Světová banka plánuje získat peníze na miliardové programy na pomoc uprchlíkům a zemím v krizových oblastech vydáním speciálních dluhopisů. Spolupracovat chce přitom s Islámskou rozvojovou bankou. Řekl to prezident Světové banky Jim Yong Kim.
Anketa:
Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?
- Chystám se to udělat. 33 %
- Ano, už jsem pomohl/a. 33 %
- Ne. 33 %
Mezi speciálními dluhopisy mají být i islámské dluhopisy, které jsou strukturované tak, aby byly v souladu s koránem, který zakazuje účtování úroků. Světová banka chce rovněž poskytovat nízkoúročené půjčky zemím, které se musejí potýkat s přílivem uprchlíků.
Také Německo a Evropa plánují další finanční pomoc, která by zlepšila situace a omezila příliv uprchlíků do Evropy, napsala DPA. Pomáhat chtějí hlavně na místě a v uprchlických táborech v Jordánsku, Libanonu a Turecku.
O problému s uprchlíky mluvili politici na okraj výročního zasedání Mezinárodního měnového fondu a SB. Jednání se zúčastnil také generální tajemník Organizace spojených národů Pan Ki-Mun, který upozornil, že počet uprchlíků stoupl na více než čtyři miliony a deset milionů lidí v Sýrii a sousedních zemích naléhavě potřebuje humanitární pomoc. "Je to hrozná situace," prohlásil.
Pan Ki-Mun vyzval také k novému komplexnímu politickému dialogu. Dosavadní letecké útoky koalice podle něj žádný velký pokrok nepřinesly. A ruské údery přinášejí spíše další problémy.
Kim zdůraznil, že jen v Sýrii se náklady na obnovu po válce odhadují na 170 miliard dolarů (4,1 bilionu korun). Přes patnáct milionů lidí v regionu přišlo o své domovy. To je největší uprchlická krize od druhé světové války.