USA se strachují o Kábul, pošlou tam tisíce vojáků
07.12.2008 15:23 Aktualizováno 07.12. 18:44
Spojené státy vysílají do Afghánistánu tisíce nových vojáků. Nikoli do míst trvalých bojů na jihu země či do příhraničních oblastí s Pákistánem, nýbrž do Kábulu. Taliban slaví kolem hlavního města pro invazní armády nebezpečné vojenské úspěchy, proto se Pentagon rozhodl pro protiúdery.
Držet Kábul bylo vždy obtížné - o tom svědčí příklady z historie. Zažili to na vlastní kůži už Britové v polovině 19. století, když při povstání nepřátelských kmenů v afghánském hlavním městě zažili katastrofální porážku, která stála životy tisíců lidí.
Také dnes nezuří v zemi pod Hindúkušem boje jen v odlehlých provinciích. Washington zjevně počítá s možností přímého útoku Talibanu na Kábul.
Z tohoto důvodu chtějí Američané výrazně posílit svou vojenskou přítomnost v Kábulu. Začátkem roku 2009 mají USA vyslat do Afghánistánu čtyři tisíce dalších vojáků, píše dnes list New York Times (NYT). A téměř všichni mají být rozmístěni kolem Kábulu.
Jedna brigáda má být nasazena jižně a západně od Kábulu v provinciích Lógar a Vardak. Do provincie Kunar západně od metropole pošle Pentagon jeden prapor. Americké velení v zemi věří, že navýšením početního stavu jednotek se bezpečnostní situace kolem Kábulu zlepší.
Další vojáky chtějí vyslat do oblasti i jiné země včetně České republiky.
ČTĚTE TAKÉ: Ruský diplomat: USA chybují v Afghánistánu jako Sověti
New York Times cituje nejmenované americké velitele, podle nichž musí být Kábul více chráněn. Je třeba zaútočit na nově vzniklé opěrné body Talibanu jižně a západně od hlavního města. Ochranu potřebují četné rozvojové programy, které mají zlepšit situaci tamních obyvatel.
Americká armáda předpokládá, že talibanci kolem Kábulu se tuto zimu nestáhnou jako dříve do Pákistánu, ale zůstanou v oblasti a budou dále pokračovat v bojových operacích.
Bezpečnostní situace kolem Kábulu se letos dále zhoršila. Ostatně, afghánského prezidenta Hamída Karzáího jeho krajané už déle posměšně nazývají „starosta Kábulu". Chtějí tím říci, že moc této „americké loutky" nesahá daleko za hranice metropole. Karzáího hlídají američtí vojáci, což rovněž nijak nezvyšuje jeho domácí prestiž, spíše naopak.
ČTĚTE TAKÉ: Útočníci zničili terminál NATO u Péšávaru
Jeho protivníci o něm také hovoří jako o někom, „kdo si hraje se psy". V jeho tělesné stráži jsou totiž i němečtí ovčáci.
Podle informací NYT se počet útoků radikálů v provincii Vardak zvýšil v tomto roce o 58 procent a v Lógaru o 41 procent. Taliban dnes částečně kontroluje výpadovky, které spojují Kábul s jihem a východem země. Ve zmíněných provincích může Taliban počítat i s částečnou podporou tamních obyvatel.
V Afghánistánu je momentálně rozmístěno zhruba 62 tisíc vojáků z různých zemí, o něco více než polovinu z nich, 33 tisíc, tvoří příslušníci Pentagonu.
V příštích měsících se má do Afghánistánu na žádost ISAF (NATO) začít přesouvat dalších 20 tisíc mužů a žen. Většina z nich tam přijde z Iráku.
Vůdce Talibanu vyzval koaliční síly ke stažení z Afghánistánu |
Vůdce afghánského hnutí Taliban mulla Muhammad Umar ve svém dnešním prohlášení vyzval americké jednotky a síly NATO, aby využily "ideální příležitostí" opustit Afghánistán, než tisíce jejich vojáků zemřou při střetech s islamistickými povstalci. Ve svém každoročním poselství zaslaném e-mailem Umar upozornil, že plánované zvýšení počtu amerických vojáků násilí v zemi neomezí, aktivity povstalců naopak ještě více podnítí. "Ozbrojených střetů, kterých jsou nyní desítky, budou brzy stovky. Vašich obětí, kterých je několik stovek, budou tisíce," varoval Umar. Násilí v Afghánistán namířené proti koaličním silám se letos stupňuje. Od ledna tam bylo zabito kolem 150 amerických vojáků, zatímco za celý loňský rok americké jednotky zaznamenaly v Afghánistánu 111 mrtvých. Při povstaleckém násilí stále umírá velké množství civilistů, což u některých Afghánců vyvolává pochyby ohledně významu koaličních sil v zemi. Napětí mezi afghánskou vládou a koaličními vojsky navíc v posledních týdnech zvyšují civilní ztráty při vojenských operacích proti ozbrojencům Talibanu. "Čím častěji obětujetet naše lidi, tím více se budete setkávat s reakcí našich bojovníků," vzkázal Umar. Spojené státy posílají v lednu do Afghánistánu tři tisíce nových vojáků a během příštích 12 až 18 měsíců uvažují o vyslání 20 tisíc dalších. "Tato strategie nemá podporu ani u vašich vlastních lidí. Jelikož vaše slepé bombardování většinou vyústí ve vraždy nevinných muslimů, neuniknete hněvu islámského národa," dodal Umar. Povstalecký boj proti prozápadní vládě v Kábulu a koaličním silám, které jsou v zemi rozmístěny, zahájilo hnutí Taliban v roce 2001 poté, co bylo při invazi vedené Spojenými státy připraveno o moc. Za poslední dva roky se úroveň násilí v zemi zdvojnásobila. -ČTK- |
Foto: archiv, AP, Reuters a Pentagon
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.