Loď španělské nevládní organizace Proactiva Open Arms, která v sobotu zachránila u libyjských břehů 60 migrantů, v pondělí pokračuje v plavbě do Barcelony. Španělsko plavidlu povolilo v zemi zakotvit poté, co ho odmítly přijmout Itálie i Malta, jejichž přístavy se přitom nacházely mnohem blíže místu záchrany běženců.
Na Maltě by v pondělí měl předstoupit před soud německý kapitán lodi Lifeline, který se musí zodpovídat za svůj postup při nedávné záchraně zhruba 230 migrantů u libyjských břehů. Loď Lifeline byla rovněž odmítnuta Itálií a nakonec přistála na Maltě. Ta nicméně tvrdí, že loď nebyla řádně zaregistrována. Kapitán Claus-Peter Reisch navíc údajně nedbal pokynů, aby zachráněné migranty přenechal libyjské pobřežní stráži.
Loď Lifeline patří německé nevládní organizaci Mission Lifeline. Ta veškerá obvinění popírá a tvrdí, že za nimi stojí politická kampaň usilující o kriminalizací organizací zachraňujících migranty.
Na dalším zpřísnění migrační politiky se na bruselském summitu dohodla v závěru minulého týdne Evropská unie. V Německu je však postup kancléřky Angely Merkelové předmětem sporu ve vládní koalici Křesťanskodemokratické unie (CDU) a Křesťanskosociální unie (CSU). Ministr vnitra Horst Seehofer (CSU) prosazuje, aby migranti, kteří už byli registrováni v jiné členské zemi EU, byli vraceni přímo z německých hranic. Angela Merkelová (CDU) takový jednostranný postup odmítá, pokud v rámci EU nebudou existovat příslušné dohody. Seehofer v neděli svým kolegům z CSU překvapivě nabídl rezignaci jak z čela strany, tak i odstoupení z funkce ministra vnitra. Nicméně ještě v pondělí chce o problému jednat s vedením CDU, poté se rozhodne, zda demisi podá.