Krvavé oslavy Dne královny v Nizozemí. Pět lidí dnes zemřelo a 14 utrpělo zčásti těžká zranění, když v Apeldoornu najelo auto do diváků, kteří čekali na královnu Beatrix a její rodinu. Podle policie šlo o cílený útok.
Muž za volantem také podle očitých svědků mířil na autobus, v němž jela královna, dokonce přidával plyn. Tuto verzi, o níž se zprvu jen spekulovalo, nejprve za zavřenými dveřmi potvrdil starosta města Fred de Graaf. Bylo to úmyslné, citovala jeho slova televize RTL. Krátce poté pokus o atentát potvrdili i policie a mluvčí prokuratury v Apeldoornu.
Řidičem je K. R. Tates z Huissenu (u Arnhemu), rodilý Holanďan světlé pleti ve věku 38 let. Do davu lidí se vřítil zhruba deset minut před polednem rychlostí nejméně 80 kilometrů v hodině, přičemž nejprve prorazil zátarasy. Auto Suzuki Swift poznávací značky FZ-VL-03 nabralo a smetlo až 20 lidí a později se zastavilo u jednoho z tamních památníků (De Naald). Na mistě zemřeli čtyři lidí, dva muži a dvě ženy, večer pak v nemocnici podlehl zraněním pátý člověk.
ČTĚTE TAKÉ: Útočník na nizozemskou královnu je v kritickém stavu
Záchranáři se v přímém televizním přenosu snažili oživit některé těžce a smrtelně zraněné lidi ležící na zemi.
Policie řidiče vyvedla z auta a nechala ho převézt do nemocnice. Mezitím se ho snažila vyslechnout. Nejprve ale prohledala vrak auta se psy. Tehdy se těžce zraněný muž policii přiznal, že šlo o teroristický akt. V nemocnici se podrobil operaci.
Policie o něm nemá žádné záznamy, rovněž není známo, že by se léčil na psychiatrii. U sebe v autě měl rozvrh dnešních oslav. Policisté už ho předtím zastavili na jiném místě, kudy měla jet kolona s Oranžskými, a vyzvali, aby se obrátil a odjel jinam. Policie prohledala odpoledne byt majitele vozu
Členové královské rodiny sledovali krvavou scénu z autobusu a byli šokováni, jak dokládají i záběry nizozemské televize NOS. V otevřeném autobusu seděli vedle královny i korunní princ Willem-Alexander a jeho manželka Máxima.
K tragédii došlo v přímém přenosu. Královská rodina se uchýlila do bezpečí v paláci Het Loo a přerušila oficiální program oslav. V Nizozemí velmi oblíbená panovnice Beatrix je podle starosty města Apeldoorn otřesena a vyjádřila smutek a soustrast obětem a jejich rodinám. Odpoledne vystoupila s krátkým projevem adresovaným hlavně zraněným a blízkým obětí útoku.
Odpůrci monarchie v Nizozemí jsou nepočetní a mají spíše folklorní charakter.
Den královny je v zemi státním svátkem na památku velice populární nizozemské královny Juliany, která se narodila 30. dubna 1909 a zemřela v březnu 2004. Když tento svátek vychází na neděli, slaví se o den dříve. Úplně poprvé se ale tento den slavil už roku 1999 jako Den princezny, a sice 31. srpna, u příležitosti narození Wilhelminy (Vilemíny). Až po smrti krále Willema III. (Viléma) roku 1890 se princeznin den přejmenoval na královnin.
Pronajímatel bytu v Huissenu, kde pachatel bydlí, sdělil médiím, že muž ztratil před několika měsíci zaměstnání. Od té doby si v noci přivydělával v bezpečnostní branži a přes den studoval. Kvůli neodstatku peněz musí ale apartmán opustit, je krátce před odstěhováním. Jeho bytný i sousedé popisují útočníka jako tichého, zdvořilého muže, introverta, s nímž nebyly žádné problémy.
Před domem se po příchodu policie shromáždily stovky lidí. Aby se policie dostala do bytu podezřelého atentátníka a mohla jej prohledat, rozbila okno.
Foto: ČTK/AP a Reuters