Reakce
Utonutí chlapce pohnulo Brity. Přijmou tisíce uprchlíků ze Sýrie
04.09.2015 13:11
Británie přijme několik tisíc dalších syrských uprchlíků. Při návštěvě Portugalska to oznámil britský premiér David Cameron. Přesný počet ale neuvedl. Později Cameron oznámil, že Británie pošle do zahraničí na pomoc syrským uprchlíkům 100 milionů liber (3,7 miliardy korun). Podle úřadu vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky (UNHCR) přijme Londýn 4 tisíc Syřanů z uprchlických táborů v Turecku, Libanonu či Jordánsku.
"Měli bychom přijmout aspoň více než jedno procento syrských uprchlíků, neboť přebíráme více než procento odpovědnosti," uvedl Cameron podle listu The Telegraph. "Přijímáme tisíce lidí a přijmeme tisíce dalších," dodal. Ještě ve středu přitom Cameron odmítl, aby Británie přijímala "stále více a více" migrantů.
Později Cameron sdělil, že Británie navýší dosavadní humanitární pomoc pro syrské běžence v zemích Blízkého východu. "Dnes mohu oznámit, že poskytneme dalších 100 milionů liber, takže celý náš dosavadní příspěvek přesáhne jednu miliardu liber (37 miliard korun). To je dosud největší britská reakce na humanitární krizi," řekl Cameron. "Šedesát milionů liber z dodatečného navýšení půjde na pomoc Syřanům v Sýrii. Zbytek bude určen pro sousední země Turecko, Jordánsko a Libanon, kde nyní syrští uprchlíci představují čtvrtinu tamní populace," dodal.
Změnu v postoji britské vlády mnohá média přičítají mimo jiné zveřejnění fotografie mrtvého tříletého syrského chlapce na titulních stránkách čtvrtečního vydání řady britských novin. Tělo malého Ajlana Kurdího se našlo tento týden na pláži v Turecku. Zřejmě se utopil na cestě do Řecka s dalšími uprchlíky. Cameron ke snímkům uvedl, že ho jako otce hluboce dojaly.
Tlak na britskou vládu vyvíjí ale i petice, kterou už podepsalo více než 333 tisíc lidí. "Británie ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi nepřijímá dostatečný počet žadatelů o azyl," napsali organizátoři podpisové akce. Peticí, která získá v týdenní lhůtě více než 100 tisíc podpisů, se podle britských zákonů musí zabývat parlament.
Británie dosud přijala 216 Syřanů prostřednictvím programu UNHCR, dalším asi 5 tisíc udělila azyl poté, co se do země dostali sami jako běženci.
Od loňského června v Británii požádalo podle ministerstva vnitra o azyl zhruba 26 tisíc lidí. Například Německo očekává jen letos 800 tisíc podaných žádostí o azyl.
Za hlavní způsob řešení uprchlické krize v Evropě ale Británie podle Camerona i ministra financí George Osbornea nadále považuje porážku radikálů z organizace Islámský stát či vytvoření stabilní vlády v Libyi.
Podle deníku The Telegraph by to mohlo znamenat, že se Británie chystá připojit k náletům v Sýrii, které provádí koalice pod vedením USA. "Neexistuje řešení tohoto problému, které by spočívalo jen v přijímání uprchlíků," zdůraznil Cameron.