"Už fakt začneme spolupracovat." Procitá Evropa po teroru?

Zahraničí
24. 3. 2016 19:29
Na kamerovém snímku belgické federální policie tři muži podezřelí z teroristického útoku na bruselském letišti Zaventem. Muže vpravo policie stále hledá, druzí dva byli zřejmě sebevražednými atentátníky.
Na kamerovém snímku belgické federální policie tři muži podezřelí z teroristického útoku na bruselském letišti Zaventem. Muže vpravo policie stále hledá, druzí dva byli zřejmě sebevražednými atentátníky.

Členské země EU jsou po teroristických útocích v Bruselu odhodlané vyměňovat si daleko těsněji potřebné informace a spolupracovat v boji proti terorismu. Po mimořádném jednání unijních ministrů odpovědných za spravedlnost a bezpečnost to řekli nizozemský ministr vnitra Ronald Plasterk a belgický ministr spravedlnosti Koen Geens.

Anketa:

Jste ochotni se kvůli boji proti terorismu smířit s myšlenkou, že bude stát kontrolovat vaše telefonické hovory a elektronickou komunikaci, případně že se posílí moc a vliv ozbrojených složek? Tedy že se sníží míra vašich osobních svobod?

Unie je nyní podle nich také odhodlána už skutečně prosadit kroky, na nichž se země v oblasti boje proti terorismu v minulosti dohodly. Mnohé z nich však zatím z různých důvodů nezačaly skutečně fungovat. Příkladem může být jmenný rejstřík pasažérů leteckých spojů, který stále čeká na přijetí v europarlamentu.

Geens ocenil podporu, které se Belgii od evropských partnerů dostalo. Před novináři bez dalších detailů uvedl, že mu kolegové ze tří zemí přímo na jednání nabídli informace, které mohou být pro vyšetřování úterní bruselské tragédie zřejmě velmi důležité.

"Brutální a barbarské útoky zasáhly srdce Evropy, měly za cíl otřást našimi hodnotami, svobodou a vším, co je nám drahé," poznamenal Geens. Dva úterní útoky na bruselském letišti a v metru vzaly v úterý život třem desítkám lidí a několik stovek lidí zranily. Na svědomí je mají mladíci s belgickým občanstvím, radikalizovaní islamistickou ideologií; k akci se přihlásila organizace Islámský stát (IS).

Podle belgického ministra musejí země EU dosáhnout skutečně plného vzájemného přístupu k databázím souvisejícím s bezpečnostní problematikou, od Schengenského informačního systému po databáze Europolu. Český ministr vnitra Milan Chovanec dnes v této souvislosti ocenil pokrok, který zde země unie udělaly za posledních několik měsíců. Česko bylo ještě na podzim jedním z pouhých pěti států, které s touto databází spolupracovaly.

Podobně je podle Geense důležitá plná a rutinní výměna soudních informací. "Na základě událostí z Paříže i Bruselu zjišťujeme, jak zásadní je, aby si naše zpravodajské služby i soudní systémy vyměňovaly všechny relevantní informace, které jsou potřeba," poznamenal ministr s odkazem na listopadové krvavé teroristické útoky v Paříži.

Ty byly plánované z Bruselu a vyšetřují je společně Francouzi a Belgičané. Podle Geense jsou právě takové společné týmy dalším potřebným momentem, který je pro boj s terorismem nutný.

V závěrečném společném prohlášení ministři zdůrazňují potřebu rychlého přijetí protiteroristických návrhů předložených už Evropskou komisí. Jde o opatření od systematických kontrol na vnějších hranicích "schengenského" prostoru, přes změny v pravidlech získávání a držení střelných zbraní, opatření proti padělatelům dokumentů až po nová pravidla týkající se výměny dat o lidech ze zemí mimo EU, které odsoudily unijní soudy.

Zmíněna je také potřeba prevence, především prvních příznaků radikalizace a nutnost potírat nenávistnou rétoriku IS. Centrem kontrateroristických postupů se na evropské úrovni má stát nedávno zřízení Evropské protiteroristické středisko (ECTC) Europolu.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ