V Británii <span>padají hlavy</span> kvůli poslaneckým účtům

Zahraničí
15. 5. 2009 15:36
Konzervativní poslanec McKay čelí nevoli veřejnosti.
Konzervativní poslanec McKay čelí nevoli veřejnosti.

Ministryně Hazelová si nechala proplatit drahý nábytek.Británie zažívá za poslední týden politické zemětřesení kolem kontroverzních náhrad, které si účtovali britští poslanci. Informace o tom, že daňoví poplatníci zaplatili poslancům pověšení lustru nebo opravu tenisového kurtu, vyvolaly pobouření veřejnosti, oslabily postavení parlamentu a posílily okrajové strany před evropskými a místními volbami.

Deník The Daily Telegraph již týden otiskuje výběr z účtů poslanců, které nespecifikovaným způsobem získal. Každý den tak otřásají politickou scénou odhalení o desetitisících liber, které si poslanci nechávali platit za provoz svých poslaneckých bytů, včetně bizarních položek, jako je hnůj na zahradu nebo spravení trubky pod tenisovým kurtem. Odhalení jsou umocněna tím, že Británie zažívá nejhorší ekonomickou krizi od druhé světové války a miliony lidí se musejí uskromňovat.

ČTĚTE TAKÉ: Skandál s účty zasáhl v Británii už i liberální demokraty
                        Skandál s účty bere voliče labouristům i konzervativcům

Poslanci houfně vracejí množství položek, které si nechali v posledních letech proplatit, a začaly padat první hlavy. Kvůli náhradám přišel ve čtvrtek o členství v Labouristické straně bývalý ministr Elliot Morley. Z funkce odstoupil Andrew MacKay, poradce šéfa konzervativců Davida Camerona. Dnes následoval náměstek ministra spravedlnosti Shahik Malik, kterého do vyšetření jeho případu dočasně odvolal premiér Gordon Brown.

Náměstek ministra spravedlnosti Shahid Malik.To vše nestačí a podstatná část veřejnosti je zjevně čím dál víc pobouřená. Bulvární list Daily Mail dnes na první stránce rovnou vyzývá v titulku Postavte je před soud. Podle The Times zažil parlament ve čtvrtek Nejtemnější den a The Guardian píše o Domu špatné pověsti.

 Ve čtvrtek večer před televizní publikum předstoupili ve známém pořadu BBC Question Time představitelé hlavních politických stran. Čelili mimořádně nepřátelskému publiku, které je několikrát vypískalo, když se snažili vysvětlit okolnosti problému i jak systém náhrad od 80. let vznikal jako doplněk relativně nízkého poslaneckého platu (63.291 liber ročně, v dnešním kurzu 1,9 milionu korun).

Nejvíc zasažení jsou labouristi

"Kdybych chtěl zbohatnout, tak jsem zůstal právníkem," řekl v diskusi liberální demokrat Menzies Campbell, který jako ostatní poslanci podpořil okamžitou reformu systému.

Pobouření voličů se přenáší i do průzkumů veřejného mínění. Nejvíce na to doplácejí labouristé, kteří vládnou již dvanáctý rok, a méně konzervativci, přestože jejich poslanců se skandál týká přinejmenším stejně. Dnes zveřejněná anketa v listě The Sun ukázala, že podpora labouristů klesla na 22 procent, zatímco konzervativci se drží na 41 procentech. Liberální demokraté mají podporu 19 procent voličů.

Parlamentní volby musí vláda vyhlásit do začátku června 2010. Podle průzkumu BBC chce 65 procent Britů předčasné volby a 28 procent zřejmě nebude kvůli skandálu hlasovat v nadcházejících evropských volbách.

Premiér Brown se kvůli skandálu zbavil prvního člena kabinetu.Aféra kolem poslaneckých účtů vůbec zastínila kampaň před volbami do Evropského parlamentu, které již tak v minulosti mívaly v Británii slabou volební účast. Tentokrát se komentátoři shodují, že si zřejmě povedou lépe strany z okraje politického spektra. Na skandálu velkých stran by mohla dále vydělat Strana nezávislosti Spojeného království, která sice v britské politice nic neznamená, ale už v minulých volbách do Evropského parlamentu dostala 15 procent hlasů. Získat by mohli i zelení, ale politici se nejvíce obávají vzestupu xenofobní Britské národní strany.

"Chyby v dobrém úmyslu"

Spory se týkají především toho, že mimolondýnští poslanci si mohou nechat proplatit náklady na své druhé bydliště až do výše 24 tisíc liber za rok. Většina obviněných poslanců se bránila tím, že poslanecká pravidla nijak neporušila.

ČTĚTE TAKÉ: Skandál s účty britských poslanců: opozice pod palbou 
                        Británie žasne. Ministři si nechali proplatit i žiletky

Malik byl dnes také odvolán kvůli tomu, že možná porušil pravidla pro jednání členů vlády, když měl od známého slevu na nájemném za byt ve svém volebním obvodě. Malik se dnes nicméně na rozdíl od ostatních obviněných poslanců neomlouval, ale důrazně se bránil a tvrzení The Daily Telegraph označil za "smyšlená".

Konzervativní poslanec McKay čelí nevoli veřejnosti.Stejně tak dnešní článek v listu odmítla bývalá labouristická ministryně a nyní nezávislá poslankyně Claire Shortová, která během dvou let neoprávněně žádala během dvou let proplacení 8436 liber za hypotéku. Prohlásila, že šlo o "chybu v dobrém úmyslu", a zdůraznila, že když na to byla v roce 2006 vedením parlamentu upozorněna, tak peníze hned vrátila.

V době, kdy atmosféru určuje pobouření voličů nad jednáním poslanců, zůstávají v pozadí další aspekty aféry. Zatím není jasné, jak pravicový The Daily Telegraph disk s poslaneckými účty získal. V Question Time zástupce listu odmítl odpovědět na otázku, zda je disk původně kradený, zda za něj list zaplatil a kolik. The Guardian napsal, že The Daily Telegraph za účty zaplatil šestimístnou sumu.

The Daily Telegraph celou aféru začal před týdnem palcovými titulky zdůrazňujícími, že premiér Brown si nechal proplatit tisíce liber, které zaplatil bratrovi za úklid svého poslaneckého bytu. Později se ukázalo, že na úklidu Brownova bytu nebylo nic kontroverzního, a deník po několika dnech napsal, že nikdy netvrdil, že se premiér "provinil".

Stejně tak jde o výběr z účtů, které se vedení parlamentu chystalo stejně zveřejnit - ovšem najednou a až v polovině července. Kritici poslaneckých praktik ale připomínají, že k publikaci byl parlament přinucen až rozhodnutím soudu po žalobě v rámci zákona o svobodě informací.

Foto: Reuters

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ