Odhadem až 100 tisíc zdravotních sester a souvisejícího personálu ve státních zdravotnických zařízeních v Británii stávkuje za zvýšení platů. Je to první takový protest za 106 let existence jejich odborové organizace. Dosavadní vyjednávání se státními úřady se změnilo v hořký spor, protože vláda zatím nehodlá požadavky zdravotníků vyslyšet a považuje je za přehnané, informují britská média.
Nemocnice a další státní zdravotnická zařízení, kde byla situace kvůli personálním problémům a pandemii covidu-19 už tak svízelná, ve vypjatém předvánočním období čelí dalšímu tlaku. Stávka začala v 8.00 místního času (9.00 SEČ) a trvat má do 20.00 místního času (21.00 SEČ). Další takovou celodenní stávku chtějí odboráři uspořádat ještě 20. prosince.
"Je to vskutku tragický den. Tragický den pro zdravotní péči, tragický den pro pacienty a tragický den pro lidi v této společnosti i pro naše státní zdravotnictví," řekla televizi BBC šéfka odborového svazu zdravotnického personálu Royal College of Nursing (RCN) Pat Cullenová. Další chystané protesty lze podle RCN odvolat v případě, že vláda začne se zdravotníky vážně jednat.
Sestry požadují zvýšení platů o 19 procent a jejich odborová organizace tvrdí, že zvýšení pod úrovní inflace znamená zhoršení kvality péče. V takovém případě bude totiž obtížné zajistit personál, který bude ochoten za takových podmínek pracovat, uvádí RCN. Svaz rovněž poznamenal, že za posledních deset let se příjmy sester a dalších zdravotníků při započtení inflace reálně snižovaly.
Vláda zatím odmítá na požadavky odborů přistoupit. Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že vláda plně akceptovala doporučení nezávislé komise pro revizi platů, která působí v rámci britského státního zdravotnictví (NHS). To podle ministerských úředníků znamená, že nově kvalifikovaným sestrám se plat zvýšil o 5,5 procenta, zatímco těm s nejnižším ohodnocením, jako jsou zřízenci a uklízečky, až o 9,3 procenta.
Stávka se týká zdravotních sester ze 76 nemocnic a zdravotních středisek po celé Británii. Zrušeno kvůli ní bylo odhadem 70 tisíc návštěv u lékaře, včetně naplánovaných zákroků. Profese zdravotnic je mezi lidmi v Británii přitom obecně respektována, kvůli protestu je ale část státního zdravotnického systému uzavřena.
Británie čelí od podzimu vlně stávek i v dalších odvětvích. Za vyšší příjmy a zlepšení pracovních podmínek stávkují například zaměstnanci železnic, britské pošty nebo letišť. Míra inflace v Británii v říjnu přesáhla 11 procent a byla nejvyšší od roku 1981. Nabídky na zvýšení platů o čtyři až pět procent mezi zaměstnanci proto často vedou k deziluzi a mezi odborovými svazy a zaměstnavateli ke sporům.