V Británii <span>svitla naděje</span> pro tvář Paříže

Zahraničí
15. 9. 2007 08:00
Elysejská pole v Paříži
Elysejská pole v Paříži

Ilustrační fotoPařížané se mohou těšit z naděje, že budou moci jednou provždy uklidit po lidských přežvýkavcích. Chemici z university v Bristolu totiž slaví historické vítězství: Vynalezli žvýkací gumu, která nelepí.

Vynález může ušetřit miliony, jež stojí odstraňování žvýkaček zašlapaných do chodníků. Včetně toho nejslavnějšího na pařížském bulváru Champs-Élysées. Kdo se po něm prošel, ví, že jeho dlažba z leštěných žulových desek nebývá pro samou žvýkačku skoro vidět. Kdyby každou noc nečistila žulu Elysejských polí speciální vysokotlaká vodní pistole, turisté by záhy ve vrstvě žvýkací hmoty vázli.

Odstraňování žvýkaček není levné ani jednoduché. Oxford, kudy projde jen zlomek počtu lidí korsujících po Elysejských polích, platí za odstraňování vyplivnutých žvýkaček z ulic v přepočtu asi dva miliony korun ročně; Londýnská čtvrť Westminster vydá za totéž v korunách čtyři miliony.

Čínští komunisté před koncem století investovali do výzkumu chemikálie na odstraňování žvýkaček 4,5 milionu korun, žvýkačkami kropenatá dlažba by jim hyzdila chystanou vojenskou přehlídku na náměstí Tchien-an-men. Marně. Přes tisíc vojáků muselo na kolena a seškrabovat ručně.

Elysejská pole v PařížiBritská žvýkačka ještě musí projít evropskými zdravotními a bezpečnostními testy, prodávat by se mohla už příští rok. Testy na čtyřech typech dlažby ukázaly, že přilepená žvýkačka z nich do čtyřiadvaceti hodin sama odpadne. Způsobí to látka z dlouhých řetězců molekul, takzvaných polymerů, kterou vědci do žvýkací gumy přidávají. Dvacet dobrovolníků tvrdí, že chutí a konsistencí je od dosavadních žvýkaček k nerozeznání.

Foto: (1) Ilustrační foto, (2) Elysejská pole v Paříži.

Foto: (1), (2) archiv

Autor: - rs -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ