Na úterních teroristických útocích v Bruselu se podíleli mimo jiné i bratři Khalid a Brahim El Bakraouiovi. Na tiskové konferenci to dnes prohlásil belgický federální prokurátor Fréderic Van Leeuw s tím, že Khalid se odpálil v metru a Brahim na letišti. Řekl také, že vyšetřovatelé stále pracují na identifikaci dalších dvou útočníků z letiště a že jeden z nich je na útěku. Tím by podle dřívějších zpráv médií mohl být radikál Najim Laachraoui, o němž bruselský deník La Dernière Heure chybně informoval, že byl dnes dopaden.
Anketa:
Jste ochotni se kvůli boji proti terorismu smířit s myšlenkou, že bude stát kontrolovat vaše telefonické hovory a elektronickou komunikaci, případně že se posílí moc a vliv ozbrojených složek? Tedy že se sníží míra vašich osobních svobod?
- Ano. 33%
- Ne. 33%
- Dočasně ano. 33%
Dosud se mělo za to, že na záběrech trojice útočníků z letištních kamer jsou zřejmě bratři El Bakraouiové a Laachraoui. Prokurátor ale řekl, že identifikován byl na základě otisků prstů jen jeden z trojice, a to právě Brahim, který je znám i jako Ibrahim. Na letišti se odpálili dva sebevražední atentátníci, totožnost druhého známá není.
Vyšetřovatelé podle Van Leeuwa při raziích našli v kontejneru na odpadky v bruselské čtvrti Schaerbeek počítač, ve kterém byla Brahimova poslední vůle. V ní uvádí, že je stále na útěku, že neví, co dělat, neboť po něm všude pátrají, že se již necítí v bezpečí a že pokud bude dále vyčkávat, skončí ve vězení.
Při úterním zátahu v Schaerbeeku zajistili policisté množství chemikálií, látek a dalších komponentů použitelných k výrobě náloží. Nalezeno tam bylo mimo jiné 15 kilogramů vysoce výbušných peroxidů acetonu, 150 litrů acetonu či kufr s hřebíky a šrouby. Policii na adresu v Schaerbeeku upozornil taxikář, který tam trojici mužů v úterý ráno vyzvedával a vezl na letiště.
Právě taxislužba podle belgického listu La Dernière Heure možná nevědomky zabránila většímu krveprolití. Atentátníci si totiž podle všeho objednali větší vůz než ten, který pro ně nakonec přijel. Nemohli tak se sebou vzít pět ale jen tři tašky. Bomba, která se později v bytě v Schaerbeeku našla, mohla být podle listu právě v jednom ze zavazadel zanechaných na místě.
Prokuratura se domnívá, že na útěku je více lidí, kteří se podíleli na atentátech. Jedním z nich je i čtyřiadvacetiletý Laachraoui, který je údajně belgický občan narozený v Bruselu. Policie již dříve oznámila, že jeho DNA byla nalezena na několika pásech s výbušninami při listopadových útocích v Paříži, při kterých zahynulo 130 lidí a ke kterým se stejně jako nyní přihlásilo radikální hnutí Islámský stát.
TLaachraoui podle médií odcestoval do Sýrie v únoru 2013 a po návratu do Evropy používal falešné jméno Soufiane Kayal. Doklady na toto jméno se prokázal i loni v září, když cestoval s nyní již zadrženým Salahem Abdeslamem do Maďarska.
Belgická policie se podle listu The Telegraph domnívá, že trojice útočníků na letiště přijela ve třech vozech - v taxíku, Renaultu Clio a v černém Audi S4. Krátce po výbuších svědci viděli odjíždět audi se třemi či čtyřmi lidmi a poznamenali si číslo registrační značky vozu. Policejní vyšetřování údajně ukázalo, že audi odkazuje na jistého 22letého Turka z nizozemské provincie Limburg, který je v hledáčku tajných služeb od loňského dubna, kdy s několika lidmi odcestoval do Saúdské Arábie.
Jedna z možných vyšetřovatelských teorií podle The Telegraph považuje skupinu z audi za takzvané druhé komando, které provedlo ve stanici metra další teroristický útok.
Oba bratry podle RTBF policie znala kvůli jejich kriminální minulosti, ale až dosud nebyli spojováni s terorismem. Naopak Laachraoui byl považován za islámského radikála, který v minulosti navštívil Sýrii.
List The New York Times ale přišel s informací, že Interpol na základě belgické žádosti hledal Khalida El Bakraouiho kvůli podezření z terorismu už od loňského srpna.
Khalid pod falešným jménem pronajal byt v bruselské čtvrti Forest, kde policie při razii minulý týden zastřelila ozbrojeného muže, kterého později úřady identifikovaly jako Alžířana Mohameda Ben Caïda.
Vyšetřovatelé nalezli na místě vlajku Islámského státu, automatickou pušku, roznětky a otisky prstů Salaha Abdeslama, považovaného za jednoho z hlavních strůjců loňských listopadových atentátů v Paříži, který byl zatčen o tři dny později.
Podle izraelského listu Haarec měly belgické i další evropské tajné služby informace o chystaném atentátu v Bruselu. Věděly prý "s velkou jistotou" i to, že cílem by se měly stát letiště a metro. Naplánovány byly útoky v centrále Islámského státu ve východosyrském městě Rakka, píše Haarec. Zatčení Salaha Abdeslama spáchání atentátů údajně urychlilo, neboť se radikálové obávali prozrazení. Zdroj svých informací Haarec neuvedl.
Zajímavostí je, že Salah Abdeslam připravoval atentáty v Paříži spolu se svým bratrem Brahimem. Zatímco Brahim se odpálil, Salah tak neučinil a uprchl do Bruselu. Loni v lednu v pařížské redakci satirického časopisu Charlie Hebdo útočili rovněž bratři - Said a Chérif Kouachiové. Oba policie zastřelila. Bombový útok na bostonský maraton v dubnu 2013, při kterém zahynuli tři lidé, byl rovněž dílem bratrů. Staršího Tamerlana Carnajeva policie zabila při přestřelce, mladší Džochar byl dopaden a odsouzen k trestu smrti. Poprava dosud vykonána nebyla.