V Bruselu začal summit EU. Řeší se kroky proti krizi
10.12.2009 17:18
V Bruselu začal summit EU, na němž se pokusí unijní lídři dohodnout na dalších krocích v boji s hospodářskou krizí i globálním oteplováním. Jde o poslední schůzku v tradičním formátu, kdy jednáním šéfuje premiér předsednické země EU. Příště už debatám šéfů států či vlád bude předsedat nový unijní prezident Herman Van Rompuy. Českou republiku na summitu zastupuje premiér Jan Fischer.
Lídři Evropské unie budou na summitu v Bruselu zřejmě hovořit také o bonusech pro bankéře, jejichž přílišné riskování je často vnímáno jako jedna z příčin současné vážné finanční a hospodářské krize.
Téma odměn a jejich snižování hodlá na jednání nadnést britský premiér Gordon Brown. Británie ve středu oznámila, že hodlá bonusy bankéřů převyšující 25 tisíc liber (zhruba 712 tisíc Kč) jednorázově zatížit padesátiprocentní daní. Obdobné kroky připravuje i Francie.
Zavedení tvrdších pravidel pro vyplácení bonusů podle agentury Reuters podporují i některé čelné německé banky a pojišťovny. Uplatňovat by se měla podle dobrovolné dohody mezi německými finančníky v příštím roce. "Pokřivení soutěže může být zabráněno pouze tehdy, kdy budou uplatňovány srovnatelné principy pro odměny pro všechna finanční centra stejně jako na národní úrovni," uvedla německá bankovní organizace BDB.
ČTĚTE TAKÉ: Imigranti by mohli mít stejná práva jako občané EU
Brusel chce od roku 2011 zdražit "velké" hypotéky
Brown upozorňuje v dopise zaslaném partnerům v EU před summitem, že banky před krizí i nyní dosahují významných zisků a jejich zaměstnanci zase dostávají bonusy v podobě mnohonásobcích průměrných výdělků v jejich zemi. "Rychlý návrat k ziskovosti tohoto sektoru v době, kdy celkové ekonomické a finanční podmínky zůstávají i nadále složité, zdůrazňují určité strukturální obavy ohledně tohoto sektoru, kterým je třeba se věnovat," napsal Brown.
Už v září se EU na mimořádném summitu dohodla na krácení odměn bankéřům. Stejný postoj prosazovala i na následném summitu dvacítky nejvýznamnějších ekonomik světa G20. Případná omezení manažerských odměn však zatím nemají přesné obrysy, s konkrétními návrhy by Evropská komise jakožto výkonný orgán EU mohla přijít příští rok.
Cílem možné redukce bonusů je reagovat na skutečnost, že některé banky v uplynulém období vyplácely vysoké odměny a zároveň čerpaly pomoc vlád. Za krize se přitom řada bank dostala do finančních problémů a vlády jim pomáhaly obrovskými peněžními injekcemi z kapes daňových poplatníků.
Foto: archiv, ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.