V Kosovu <span>zvítězil Hashim Thaçi.</span> Chce nezávislost

Zahraničí
18. 11. 2007 13:40
Vítěz kosovských voleb Hashim Thaçi (vpravo) podává ruku fanouškům.
Vítěz kosovských voleb Hashim Thaçi (vpravo) podává ruku fanouškům.

Hashim Thaçi se raduje z vítězství v kosovských volbách.Bývalý povstalecký velitel kosovských Albánců Hashim Thaçi, který slibuje rychlé vyhlášení nezávislosti provincie, prohlásil vítězství své Demokratické strany Kosova v sobotních parlamentních volbách. Podle předběžných výsledků se pro Thaçiho formaci vyslovilo 34 procent voličů.

Dosud nejsilnější kosovskoalbánské straně Demokratickému svazu Kosova naproti tomu vyjádřilo podporu jen 22 procent Albánců.

"Naším vítězstvím začíná nové století," řekl Thaçi jásajícím stoupencům šest hodin poté, co se v sobotu večer uzavřely volební místnosti. "Pro Kosovo se změnily časy. Začíná nová éra. Občané Kosova vyslali světu poselství, že mají demokratickou zemi připravenou se zapojit do evropské rodiny," zdůraznil Thaçi, který má šanci stát se premiérem a být tím, kdo zemi přivede k nezávislosti.

Jeho strana, která vzešla z Kosovské osvobozenecké armády, jež v letech 1998-99 bojovala za odtržení Kosova od Srbska a bývalé Jugoslávie, ale nezískala dostatečný počet hlasů, aby mohla sama sestavit vládu. Bude zřejmě muset jednat o koaličním kabinetě patrně s DSK, jejímž zakladatelem byl dnes již zesnulý kosovský prezident Ibrahim Rugova.

Uzavření koalice "je více než pravděpodobné, protože není žádná jiná možnost", řekl agentuře Reuters nejmenovaný vysoký představitel Thaçiho seskupení. Demokratická strana Kosova a Demokratický svaz Kosova spolu tvrdě soupeří o moc nad Kosovem od dob, kdy Thaçiho partyzáni zatlačili do pozadí Rugovovu taktiku pasivního odporu proti srbské nadvládě. Ale spojenectví s třetí stranou v pořadí, volební koalici stavebního milionáře Behgjeta Pacolliho, je podle zmíněného zdroje za hranicí přijatelného.

Thaçiho strana vítězí v době, kdy Srbové a kosovští Albánci jednají prakticky bez naděje na úspěch o budoucím statusu Kosova. Provincie je oficiálně součástí Srbska, ale většinové albánské obyvatelstvo usiluje stále důrazněji o nezávislost. Jednání by měla skončit 10. prosince, kdy má zprostředkovatelská mise složená ze zástupců USA, EU a Ruska předložit OSN závěrečnou zprávu s návrhem na budoucí uspořádání.

Kosovští Albánci jsou ale rozhodnuti vyhlásit nezávislost jednostranně, pokud by tato jednání nevedla k závěru, jaký očekávají.

Thaçi: Kosovo bude nezávislé na začátku prosince

"Ihned po 10. prosinci vyhlásíme Kosovo jako nezávislou a svrchovanou zemi," řekl devětatřicetiletý Thaçi.

Kosovští Srbové sobotní hlasování masově bojkotovali na výzvu Bělehradu, který nezávislost Kosova rozhodně odmítá. Stotisícová srbská menšina se od roku 1999, kdy skončil kosovský ozbrojený konflikt a provincie se dostala pod správu OSN, neúčastnili až na jednu výjimku žádných voleb. Ve 120členném parlamentu mají přitom spolu s dalšími menšinami vyhrazeno dvacet míst.

Vítěz kosovských voleb Hashim Thaçi (vpravo) podává ruku fanouškům."Srbové nehlasovali, aby nepřispěli k legitimizaci voleb organizovaných prozatímními (kosovskoalbánskými) institucemi," řekl mluvčí strany srbského premiéra Vojislava Koštunici. Srbsko varovalo mnohokrát, že jednostranné kroky, které by omezily jeho svrchovanost nad provincií, mohou ohrozit stabilitu v oblasti. Nedávno se objevily skupiny maskovaných a ozbrojených mužů, kteří pohrozili bojem, pokud se provincie nestane nezávislou.

Oficiální výsledky voleb, které mají být vyhlášeny v pondělí, podle analytiků už poměr sil nezmění. Všechny strany, které šly do voleb, podporují rychlé vyhlášení nezávislosti. Přejí si ji i Albánci tvořící 90 procent obyvatel, ale mnozí se obávají, že po jejím získání se jejich život příliš nezmění. Jejich skepticismus se projevil v nízké volební účasti; k volebním urnám přišlo z 1,5 milionu oprávněných voličů zřejmě necelých 45 procent.

"Nebylo to hlasování o nezávislosti. Nízká účast značí, že lidé jsou zklamáni, mají obavy z neutěšené ekonomické situace, z vysoké nezaměstnanosti, nemají vodu ani elektřinu," citovala agentura Reuters analytika Berata Buzhalu. Lidé jsou podle něho unaveni osmi lety čekání na vyřešení statusu a na zlepšení svého života. "Většina stran nepřesvědčila voliče, že mají řešení situace, kterou většina obyvatel považuje za krizovou," tvrdí analytik.

Foto: AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ