Šéf kontrarozvědky
V Německu je 1100 radikálních islamistů připravených k násilí
11.12.2015 10:50
V Německu žije zhruba 1100 radikálních islamistů schopných použít násilí. V rozhovoru poskytnutém německé stanici MDR to uvedl Hans-Georg Maassen, předseda Spolkového úřadu pro ochranu ústav (BfV). což je instituce, která v Německu vykonává funkci kontrarozvědky. Čtyři sta třicet z těchto radikálů považuje za zvlášť nebezpečné osoby připravené spáchat závažné trestné činy.
Německo je podle Maassena středem pozornosti teroristických organizací al-Kajda a Islámský stát (IS) už několik let. Zapojením do operace proti IS v Sýrii zájem teroristů o Německo ještě vzrostl. Stupeň ohrožení země se tím však podle Maassena nezvýší.
Berlín ve čtvrtek vyslal do Turecka první dva průzkumné letouny a jedno tankovací letadlo, které se po boku mezinárodní koalice vedené USA zapojí do boje proti IS v Sýrii. Přímo na náletech se Německo nebude podílet.
Maassen v rozhovoru s MDR vyzval k tomu, aby příchozí uprchlíci, kteří se v domovině dostali do kontaktu s islamisty, podali úřadům co nejvíce informací. "To není udávání," uvedl s tím, že německé tajné služby z jejich poznatků mohou vyvozovat, jaké nebezpečí zemi hrozí.
Uprchlíci se podle Maassena stávají oběťmi pokusů o rekrutování do služeb radikálního islámu i na území Německa. BfV zaznamenal přinejmenším 150 takových pokusů. V Německu žijící salafisté, kteří prosazují návrat k raným formám islámu, se prý snaží působit především v uprchlických zařízeních. Někteří se však pokoušejí uprchlíky přimět ke spolupráci už na nádražích bezprostředně po příjezdu do země.
"V Německu má salafistická scéna zhruba 8350 členů. Jejich počet v posledních měsících prudce vzrostl. Na konci září jich bylo ještě asi 7900," uvedl Maassen.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.