Politická vražda
V Paříži zastřelili tři Kurdky. Včetně spoluzakladatelky PKK
10.01.2013 15:15 Aktualizováno 10.01. 16:15
Tři zastřelené kurdské ženy našla v noci policie ve francouzském hlavním městě. Údajně se jedná o politicky motivované vraždy. Těla žen s prostřelenými hlavami nebo břichem objevili policisté poblíž budovy kurdského informačního centra v desátém pařížském obvodu. Jedna z obětí byla údajně Sakine Cansizová, spoluzakládající členka Strany kurdských pracujících (PKK), která vede v Turecku ozbrojený boj za nezávislý kurdský stát.
Cansizová, narozená v roce 1958, byla pro kurdské ženy symbolickou postavou. Podle kurdských údajů byla jedinou ženou mezi několika ještě žijícími zakládajícími členy PKK. V minulosti byla mnoho let vězněna, v roce 1998 dostala ve Francii politický azyl.
Podle agentury Firat, která má blízko k PKK, další obětí byla Fidan Doganová, pařížská zástupkyně politického uskupení Národní kongres Kurdistánu se sídlem v Bruselu. Třetí obětí je pak mladá aktivistka Leyla Söylemezová.
Podle policejních a dalších zdrojů byly vraždy pravděpodobně politicky motivované. "Není pochyb o tom, že šlo o politický motiv," řekl zaměstnanec pařížského kurdského centra Berivan Akyol.
Pařížský útok ostře odsoudila turecká prokurdská parlamentní Strana míru a demokracie (BDP), která zároveň vyzvala k uspořádání protestů. Spolupředsedové strany Selahattin Demirtaş a Gültan Kışanak francouzskou vládu vyzvali k "vyšetření tohoto masakru tak, aby nezůstal prostor pro pochybnosti".
K protestům vyzvaly také kurdské organizace ve Francii. V samotné Paříži se už krátce po oznámení krveprolití shromáždily stovky příslušníků kurdské komunity. Skandovali hesla proti Turecku i jméno vězněného předáka kurdských separatistů Abdullaha Öcalana. "My všichni jsme PKK," volali manifestující.
Místo masakru navštívil francouzský ministr vnitra Manuel Valls, jenž francouzské televizi řekl, že šlo "nepochybně o popravu".
Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan vyjádřil obavy, aby zavraždění trojice kurdských aktivistek nenarušila mírové rozhovory s PKK. Podle něj přitom stále není jasné, zda šlo o vyřizování účtů uvnitř PKK, nebo o dílo odpůrců rozhovorů o odzbrojení.
Turecký vicepremiér Bülent Arinç vraždu označil za "politováníhodný" čin. "Odsuzuji takové zvěrstvo spáchané formou mimosoudní popravy," řekl Arinç tisku. Místopředseda turecké vládní Strany spravedlnosti a rozvoje Hüseyin Çelik vyjádřil domněnku, že útok byl výsledkem nepřátelství uvnitř PKK.
Turecká vláda nedávno zahájila s PKK jednání o odzbrojení, která podle tureckých médií směřují ke zdárnému konci. Během téměř tří desetiletí konfliktu zahynulo téměř 45 tisíc lidí. Turecko, Spojené státy a Evropská unie považují PKK za teroristickou organizaci.
Kurdská komunita ve Francii čítá podle kurdských zdrojů více než 150 tisíc lidí, většinou pocházejících z Turecka. Tato populace je rozptýlena po celé Francii, ale nejvíc je soustředěna do Paříže a okolí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.