Bestie v sukních. Ačkoliv většinu případů domácího násilí mají v Polsku na svědomí muži, policie upozorňuje, že se rok od roku zvyšuje počet pánů, jež týrají jejich ženy nebo partnerky. Jedna nevládní organizace proto organizuje skupinovou i individuální terapii pro muže, kteří se stali obětí domácího násilí.
Podle policie loni více než 132 tisíc lidí v Polsku doma zažilo nějakou formu násilí, z toho bylo 11 tisíc mužů. "V porovnání s předchozími lety jsme dostali třikrát více hlášení o případech, kdy pachatelem byla žena a obětí muž," řekla v listu Dziennik-Gazeta Prawna Gražyna Puchalská z policejního ředitelství.
Puchalská podotkla, že je otázka, zda případů této formy násilí skutečně přibývá, nebo zda se pánové přestávají stydět se se svými problémy svěřit.
Údaj o počtu týraných mužů, který uvádí policie, představuje podle Ireny Pospiszylové z varšavské Vyšší odborné školy pro resocializaci jen vrcholek ledovce. Tvrdí, že v jejích průzkumech více než 14 procent respondentů uvedlo, že se stali obětí násilí ze strany ženy nebo partnerky. Dodala, že skoro 30 procent dotázaných pánů se s ní o této citlivé záležitosti odmítlo bavit.
Pospiszylová na internetovém portálu www.menstream.pl řekla, že muži jsou častěji než ženy oběťmi psychického násilí. Jde o nadávky, posměšky, ponižování nebo citové vydírání. Nicméně Dziennik-Gazeta Prawna píše o případu jistého Stefana N. ze severního Polska, na kterého útočila jeho družka pokaždé, když se opila. Jednou mu rozbila hlavu popelníkem.
Poté, co svému partnerovi vrazila nůž do břicha, skončil v nemocnici. Když se s ní rozešel, začala ho obtěžovat, do dneška mu telefonuje a posílá mu krátké textové zprávy.
Bezplatnou terapii pro pány, kteří se s problémy, jež jim způsobily jejich ženy-trýznitelky, nedokážou vypořádat sami, připravila varšavská nadace Akce. V minulosti pořádala schůzky mužů, kteří prožívali manželskou krizi nebo rozvod. "
Více než pětina z nich upozornila na to, že se stali obětí domácího násilí," řekl ředitel nadace Robert Kucharski. "Tak jsme přišli na nápad uspořádat pro ně terapii," dodal.
Výhrady k tomu však má Urszula Nowakowská z Centra pro práva žen, podle níž se iniciativa nadace Akce může obrátit proti ženám. "Muži, kteří týrají svoje rodiny, se mohou na takovou terapii přihlásit jenom proto, aby si obstarali papír, který z nich udělá oběť," tvrdí Nowakowská.
Foto: www.profimedia.cz