Františkovo dědictví
Vatikánská banka sloužila knězi jako pračka na peníze
21.01.2014 13:30
Bývalý vysoce postavený finanční úředník Vatikánu čelí obvinění z praní špinavých peněz. Italský kněz Nunzio Scarlano, který je v současnosti souzen kvůli snaze o pašování vysoké částky v hotovosti, si dnes vyslechl další obvinění: nelegální zisky údajně legalizoval prostřednictvím vatikánské banky.
Scarlano se podle policie přes svůj účet ve Vatikánu snažil "vyčistit" řádově miliony eur (desítky milionů korun). Finance údajně protékaly jeho účtem jako fiktivní dary od zahraničních společností. Obvinění dnes potvrdil Scarlanův právník Silverio Sica.
Scarlano pobývá v domácím vězení ve svém rodném Salernu na jihu Itálie. V prosinci začal soudní proces, v němž je obžalován kvůli pokusu o pašování peněz. Podle prokuratury se pokoušel pro své přátele soukromým letadlem převézt 20 milionů eur (přes půl miliardy korun) ze švýcarské banky do Itálie.
Kněz se dostal do hledáčku finanční policie loni kvůli rozsáhlému soukromému majetku v salernském luxusním bytě, kde policisté objevili řadu hodnotných uměleckých děl, ale také drahých orientálních koberců. Vatikánská banka v souvislosti s případem zmrazila Scarlanova konta.
Vatikánská banka je neoficiální pojmenování Ústavu pro věci víry (IOR).
Ústav spravující převážně peníze určené pro církevní instituce a charitativní práce má v posledních letech velmi špatnou pověst. Je opakovaně spojován s praním špinavých peněz a objevila se i obvinění, že si v IOR někteří Italové ukrývají příjmy před zdaněním.
Papež František se banku snaží reformovat; vytvořil například dvě kontrolní komise, které mají na její chod dohlížet.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.