<span>Vedení CSU</span> po volebním propadáku nechystá odchod

Zahraničí
29. 9. 2008 16:45
Předseda strany Erwin Huber a premiér Günther Beckstein.
Předseda strany Erwin Huber a premiér Günther Beckstein.

Předseda strany Erwin Huber a premiér Günther Beckstein.Předseda bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) Erwin Huber a bavorský premiér Günther Beckstein dnes odmítli rychlý odchod ze svých funkcí. A to i přesto, že pod jejich vedením CSU v nedělních zemských volbách přišla po více než čtyřech desetiletích o absolutní většinu v bavorském zemském sněmu.

Velké zklamání nad výsledkem CSU dnes vyjádřila německá kancléřka Angela Merkelová a bývalý bavorský premiér Edmund Stoiber.

Kritizovaný předseda CSU dnes prohlásil, že personální otázky nyní nejsou na pořadu dne. Právě Huber bývá označován za jednoho z hlavních viníků neúspěchu CSU a jako ten, kdo by měl z nedělního historického propadu své strany vyvodit osobní důsledky.

Na 25. října bude svolán mimořádný sjezd CSU, na němž by delegáti provedli "sebekritickou analýzu" a hovořili o strategických, ale i "personálních" otázkách, oznámil Huber dnes odpoledne po krizovém jednání vedení CSU, které se znovu sejde 13. října. Na 26. října je pak naplánováno ustavující zasedání nového zemského sněmu a už 27. října by měli jeho poslanci volit nového bavorského premiéra.

ČTĚTE TAKÉ: Bavorsko naruby. Levice se dere do parlamentu

Huber dnes rovněž oznámil, že CSU hodlá zahájit sondážní rozhovory o budoucí koalici s liberální Svobodnou demokratickou stranou (FDP), která do bavorského parlamentu pronikla po 14 letech díky rekordním ziskům, a s regionálním uskupením Svobodní voliči (FW).

Předák bavorské SPD Maget.Kancléřka Merkelová, která je zároveň předsedkyní Křesťanskodemokratické unie (CDU), dnes podle očekávání vyjádřila zklamání nad výsledkem sesterské strany. "Cíle nebylo dosaženo," konstatovala.

Merkelové se dnes dostalo nepřímé kritiky z vlastních řad. Vlivný dolnosaský premiér Christian Wulff v deníku Leipziger Volkszeitung naznačil, že ztráty CSU lze připsat na vrub skutečnosti, že velká koalice dělá příliš mnoho kompromisů.

ČTĚTE TAKÉ: Politické zemětřesení v Bavorsku. Dramatický pád CSU

Otřesen je z volebního výsledku CSU Edmund Stoiber, do loňského podzimu předseda CSU a bavorský premiér. "Pro mě to byl nejhorší moment v mém politickém životě," prohlásil politický harcovník, jenž byl loni povolán do Bruselu k boji proti byrokracii. "Nemáme mnoho času," upozornil svou stranu s poukazem na volby do Spolkového sněmu a do Evropského parlamentu v příštím roce. Stoiber rovněž bez dalších podrobností naznačil, že se bude chtít do politiky CSU opět silněji zapojit.

CSU získala v nedělních volbách 43,4 procenta hlasů, a po 46 letech tak přišla o absolutní většinu. V bavorském zemském sněmu, jenž nyní bude mít 187 členů, bude mít CSU "jen" 92 poslanců. Ještě před pěti lety, pod vedením Stoibera, CSU dosáhla na 60,7 procenta.

Foto: Reuters

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ