Francouzský prezident Nicolas Sarkozy vzkázal člence Evropské komise Vivianne Redingové, která kritizovala vyhošťování Romů z Francie, aby přijala Romy ve své zemi.
"Řekl, že jenom aplikuje evropské normy a francouzské zákony a že Francii nelze absolutně nic vyčítat. A že pokud si je (Romy) Lucemburčané chtějí vzít, není to žádný problém," řekl senátor vládního Svazu pro lidové hnutí Bruno Sido po obědě s hlavou státu. "Řekl, že naše politika je dobrá a že je skandální, že Evropa se takto vyjadřuje o tom, co Francie dělá."
Sidův kolega Michel Houel potvrdil, že Sarkozy v kostce řekl, že "bychom byli velmi šťastni, kdyby také Lucembursko mohlo přijmout několik Romů".
Redingová v úterý v reakci na francouzský oficiální oběžník, který vybízel úřady k vyhošťování Romů, řekla, že lidé jako by byli vyhošťováni z členské země Evropské unie kvůli příslušnosti k jisté etnické menšině. Pohrozila kvůli tomu Francii právními kroky a dodala: "Myslela jsem, že Evropa již po druhé světové válce nebude svědkem podobné situace."
Toto zastřené přirovnání k nacistickým praktikám Francii rozlítilo. Státní tajemník pro evropské záležitosti Pierre Lellouche dnes označil její slova za "nevhodné pochybení" a řekl, že se státem, jako je Francie, nelze takto hovořit. "Trpělivost má své meze," prohlásil.
Také vládní mluvčí Luc Chatel po dnešní schůzi vlády za Sarkozyho předsednictví řekl, že "srovnávat dnešní situaci s tragickým obdobím našich dějin je nepřípustné". Podobně se podle agentury AP anonymně vyslovil vysoký představitel prezidentské kanceláře, který řekl, že Francie nechce vést s Evropskou komisí spor, "ale některé komentáře jsou prostě nepřijatelné".
Redingovou ale dnes podpořili předseda komise José Manuel Barroso a také mluvčí německé vlády.
Barroso řekl, že pokud jde o hrozbu právními kroky vůči Francii, má Redingová plnou podporu komise i jeho podporu osobní. Podle něho Redingová nechtěla dělat paralelu mezi obdobím druhé světové války a dneškem.
Už předtím mluvčí komise Pia Ahrenkildeová řekla, že Redingová hovořila jménem celé komise. Chatel naopak řekl, že věří, že mluvila jen za sebe.
Mluvčí německé vlády Steffen Seibert dnes prohlásil, že Redingová měla na svá slova plné právo. Dodal ovšem, že "taková prohlášení jsou někdy užitečnější, když jsou co do tónu uměřená". Zdůraznil ale, že právo na svobodný pohyb po zemích EU je bezpodmínečné a že není povolena žádná diskriminace menšin.
Paříž v létě začala ve větší míře vyhošťovat rumunské a bulharské Romy, kteří se po tříměsíčním legálním pobytu ocitli ve Francii bez potřebných prostředků a povolení, která vyžaduje zákon. Zdůvodnila to také bezpečnostními ohledy.