Kauza
Vepřové v tichosti mizí i z dalších rakouských školek
08.09.2017 14:58 Původní zpráva
Jedna z mateřských školek v hornorakouském Amstettenu vzbudila minulý týden v Rakousku rozruch tím, že kvůli muslimským dětem přestala podávat k obědu vepřové maso. Nyní se ale ukazuje, že stravovacím návykům muslimů se dávno přizpůsobují i další školky.
Zjistili to deník 'OÖ Nachrichten v rozsáhle anketě v hornorakouských předškolních zařízeních. Z průzkumu vyplynulo, že vepřové v tichosti mizí ze školních a předškolních jídelen i na jiných místech. Například ve Welsu se vepřové ve všech městských školkách, která navštěvuje také 500 muslimských dětí, nepodává už od roku 2010.
"V naší kuchyních je příliš málo místa na to, abychom mohli paralelně připravovat dvě jídla," uvedla a městská radní Margarete Josseck-Herdtová, zvolená za Stranu svobodných (FPÖ). Tato strana v Rakousku dlouhodobě kritizuje "rozpínavost" muslimské menšiny. Přesto se paradoxně právě ve Welsu, kde mají Svobodní starostu i většinu v městské radě, jako v jednom z prvních měst v Rakousku přestalo ve školkách podávat vepřové.
"Město ale plánuje výstavbu nové, centrální kuchyně, po jejímž dokončení by se dětem začala zase vařit jídla i z vepřového masa. Z mého pohledu je to důležité, protože v tomto věku se u dětí vytvářejí chuťové návyky," uvedla radní.
Vepřové se ale nepodává i v několika dalších rakouských městech, například v Salcburku, kde městská rada také s ohledem na stravovací návyky muslimských dětí přijala takzvanou "řízkovou vyhlášku". Školní a předškolní jídelny se podle ní musejí obejít bez vepřového. I tam vzbudila vyhláška zpočátku kritiku. Podobných školek už existují v Rakousku desítky, včetně mnoha vídeňských. List OÖN proto vyjádřil obavu, že za čas tradiční řízky nebo špekové knedlíky z rakouských školek kvůli muslimům úplně zmizí.
Na druhou stranu ovšem anketa paradoxně ukázala, že kdyby některé školky "konec vepřového" oficiálně neoznamovaly a nezdůvodňovaly to snahou přizpůsobit se muslimům, nikdo by si změny jídelníčku nejspíše nevšiml. Vepřové totiž dnes rozhodně nepatří ke každodenní stravě rakouských předškoláků, podává se na stůl maximálně jednou týdně. A ani to ne. Problém s tím, že muslimské děti nesmějí jíst vepřové, tak není rozhodně větší než vaření pro děti, které mají dietu nebo jejichž rodiče trvají na vegetariánské stravě.
"Vepřové podáváme výjimečně, maximálně jednou týdně, zároveň ale bereme ohled na muslimské děti a jeden den jim nabízíme alternativu. Všichni jsou s tím srozuměni, nikdo si nestěžuje," řekl Christian Wimmersberger, radní, zodpovědný za školky v Braunau.
Také v českých školkách není jídlo z vepřového ve školkách příliš časté, při pohledu na jídelníčky na internetu se dostane na stůl podobně jako v Rakousku jednou za týden. "Není to z žádných náboženských důvodů. Jedná se o tučné maso s malou nutriční hodnotou. Proto se ho snažíme podávat dětem jen v omezené míře," řekla TÝDNU.CZ Kamila Rozehnalová, ředitelka Zdravé školky v Ostravě. Je přesvědčena o tom, že vypuštění vepřového z jídelníčků by většině rodičů vůbec nevadilo.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.