Všechny země Evropské unie mohou posílit své humanitární úsilí v uprchlické krizi a pomáhat lidem v nouzi. Při návštěvě Berlína to řekl generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Pochválil také politiku německé kancléřky Angely Merkelové, která podle něj vystupuje jako morální hlas.
Anketa:
Myslíte si, že Angela Merkelová bude v červenci 2016 ještě německou kancléřkou?
"Evropská unie se skládá z 28 států. Ze států, které ve skutečnosti všechny mají možnost ukázat humanitární reakci a poskytnout humanitární pomoc. Chci proto pochválit kancléřku, že v tomto šla příkladem," řekl šéf OSN na tiskové konferenci po jednání s Merkelovou. "Apeluji zde na všechny evropské šéfy vlád. Evropa je kontinent, kde toho může být uděláno víc," řekl.
"Nejde tady o to, jestli už byly poskytnuty nějaké prostředky. Tady jde o víc - o lidskost, o dodržování lidských práv. A věřím, že Evropa jistě najde vhodné cesty, jak to zajistit. Naléhám na všechny předsedy vlád, aby to udělali," uvedl Pan Ki-mun.
Generální tajemník OSN také pochválil politiku Merkelové v uprchlické krizi. "Merkelová je skutečný morální hlas, hlas soucitu," řekl. "Lidé v nouzi potřebují naši podporu a kancléřka zde vystoupila a ukázala lidskost a naši humanitární povinnost," uvedl.
Pan Ki-mun kritizoval restriktivní přístup některých zemí k běžencům. "V přibývající míře sledujeme, že se azylová politika jednotlivých zemí zpřísňuje. Silně to pohánějí nacionalistické zájmy. Musíme ale usilovat o harmonické řešení, místo abychom prosazovali politiku, která je zaměřena proti uprchlíkům," řekl.
"Někteří si jistě vybrali jednoduchou cestu. Ona ale ukázala, že pro skutečnou vůdčí osobnost je důležité, aby se nešlo jednoduchou, ale tou správnou cestou," řekl o Merkelové šéf OSN.