Evropská komise dnes v rámci boje proti nelegálnímu přistěhovalectví přišla s návrhy změn pravidel imigrace. Cílem je rozvinout v EU takzvané opětné usídlení uprchlíků ze třetích zemí a sblížit doposud roztříštěná opatření, která jednotlivé státy bloku zatím uplatňují. Do zemí EU by tak mohlo zamířit víc uprchlíků.
Opětným usídlením výkonný orgán bloku chápe přesun uprchlíků z nečlenské azylové země do některého státu EU, kde mohou začít nový život pod trvalou ochranou. Jde třeba o lidi, kteří uprchli z Iráku do sousední Sýrie a kteří se z bezpečnostních či dalších důvodů nemohou vrátit domů.
ČTĚTE TAKÉ: Afričanů je přes miliardu. Experti: Půjdou do Evropy
Na konci loňského roku bylo v rozvojových zemích kolem 8,4 milionu podobných uprchlíků. V Sýrii jich bylo kolem 1,1 milionu, v Pákistánu kolem 1,8 milionu. Dané země však nejsou sto se z finančních či dalších důvodů s takovým náporem vypořádat, pomoci by proto měla i EU. V řadě případů jde o děti, starší či nemocné lidi.
Solidární Unie
Opětné usídlení nyní podle komise uplatňuje na základě ročních kvót deset zemí včetně ČR, ostatní ho provádějí ad hoc, tedy případ od případu. Mezi státy však neprobíhají konzultace či nějaká forma koordinace. To by měl navrhovaný dobrovolný program zlepšit. Zavést by se měly mimo jiné společné roční priority pro opětné usídlení, tedy mělo by se stanovit, kolik lidí ta či ona země přijme.
"Komise dnes činí významný krok, který jasně ukáže naši konkrétní solidaritu se třetími zeměmi, které přijímají velký počet uprchlíků," řekl eurokomisař pro vnitro a justici Jacques Barrot.
Komise nicméně v prohlášení také zdůraznila, že zůstane na členských státech, zda budou chtít opětné usídlení provádět či nikoli a kolik uprchlíků by tímto způsobem mohly přijmout.
O návrzích nyní budou jednat členské státy i Evropský parlament.
Komise také poznamenala, že opětovné usídlení je vnímáno jako krajní možnost, když se uprchlík nemůže vrátit domů, ani zůstat v bezpečí ve třetí zemi.
Podle vysokého komisaře OSN pro uprchlíky se odhaduje, že v roce 2010 bude ve světě kolem deseti milionů uprchlíků. Z nich bude třeba opětovně usídlit přes 200 tisíc z nich. Loni země světa nabídly podobné programy pro přibližně 65 tisíc uprchlíků. Do zemí EU odešlo něco přes čtyři tisíce z nich, tedy jen asi sedm procent.
Foto: Reuters