Zní to jako nápad z říše sci-fi. Vědci chtějí řízenými draky - létajícími elektrárnami - způsobit revoluci v získávání energie z větru. Zařízení vznášející se v oblacích by měla oproti svým konkurentům dole na zemi řadu výhod. Energetickými draky se už déle zabývá jeden bývalý holandský astronaut, podobné ideje už ale rozvíjejí i experti v jiných zemích. Do byznysu vstoupil také americký gigant Google.
Ve větru se skrývá gigantický energetický potenciál. Lidstvo ho však dosud využívá jen z maličké části. Nizozemec Wubbo Ockels to chce změnit. Ve své vlasti platí za otce myšlenky, jež se na první pohled může zdát trochu bizarní.
Ockels sní, a nejen to, o dracích, kteří by vysoko nad zemí lapali energii a byli by konkurenci nynějším větrníkům na zemi a v moři. Nizozemec je opravdu všestranný chlapík.
Je prvním holandským astronautem, vysokoškolským učitelem, vynálezcem a podnikatelem. Myšlenkou energie z větru dujícího vysoko nad našimi hlavami se začal seriózně zabývat už v roce 1993. O čtyři roky později si nápad nechal patentovat.
Profesor letecké a kosmické techniky na Technische Universiteit Delft nápad dále rozvíjí se svými třinácti kolegy a studenty. Princip řízených draků nazývají KitePower. Tvrdí, že jde o výkonnější, tišší, nenápadnější a také levnější způsob získávání elektrické energie, než je tomu u pozemních větrných parků.
Ockels a jeho tým předvedli nedávno prototyp, který má demonstrovat, jak může létající elektrárna fungovat. Jde vlastně o jakési jojo. Drak stoupá na dlouhém laně vzhůru a velkou tažnou silou pohání generátor, který vyrábí proud, jenž se ukládá v bateriích.
Když se lano celé odvine, změní se úhel draka, aby byla tažná síla co nejmenší, a lano se začne navíjet. Sečteno, odečteno, vyděleno - zůstane výrazný zisk energie.
Celá hejna draků = levnější energie
Technické hranice této ideje téměř neexistuje, věří její propagátoři. Jak vysoko může drak vzlétnout, záleží na místních podmínkách. Včetně leteckého provozu. Zajímavý začíná být energetický zisk zhruba od 500 metrů výše. Větrné proudy jsou tam silnější a konstantnější.
Ve výšce tisíc metrů nabízí vítr šestkát více energie než ve sto metrech. V pěti tisících metrů je to sedmnáckrát více a ve výšce deset kilometrů třicetkrát více. To už jsou pořádné rozdíly.
Větrné turbíny na zemi dosahují dnes výšek maximálně 200 metrů. Ve srovnání s draky tak nasbírají jen zlomek energie, jež je k dispozici. Dalšími výhodami létajících turbín jsou podle jejich tvůrců levnější výroba a údržba než u větrných parků.
První studie vycházejí z toho, že proud z oblaků by stál od jednoho centu do čtyř centů (asi 25 až 100 haléřů) za kilowatthodinu, což je zhruba třikrát méně než u pozemní konkurence v Holandsku.
U dračího prototypu z Nizozemí stála nezbytná pozemní stanice 60 tisíc eur (asi 1,5 mil. Kč). V případě sériové výroby by ale cena klesla na několik tisíc eur. K tomu je nutné připočíst řídící jednotku (visí pod drakem) za pět tisíc eur a dále pak kabel a součásti draka za přibližně 1200 eur.
Draci mohou být nadto velmi flexibilní. Méhéu se využít na místech, kde je jich třeba, a v nejefektivnějších výškách. Aby se ale staly skutečně vážnou konkurencí větrným elektrárnám na zemi, musejí se řídit sami a musejí vydržet ve vzduchu celé dny. Prototyp zatím aktivně řídí jeho tvůrci.
Dalším problém, který se řeší, je, že Holanďané chtějí vypouštět ne jednoho či několik draků, ale celá hejna. Čím větší bude jejich plocha, tím více energie budou produkovat. Zatím se uvažuje o jednotlivých dracích o ploše až 500 metrů čtverečních.
Dračí farmy internetového obra
Že může jít o myšlenku s velkou budoucností, naznačuje i skutečnost, že do amerického projektu vzduchem plujících turbín, na němž pracuje americký podnik Makani Power, vstoupil internetový gigant Google.
Přesněji, Google firmu Makani koupil. Za kolik, není veřejně známo. Jak ale uvádí webová stránka Makani, chtějí vsadit vše na to, aby se z létajících větrných turbín stala financovatelná realita.
Chce Google využít tuto technologii budoucnosti také v vlastním účelům? Spekuluje se, že draci by sbírali energii pro plovoucí počítačová centra Googlu na jezerech a mořích. Skutečností je, že Google mocně investuje do projektů v oblasti obnovitelné energie. Podle svých údajů do nich už na celém světě vložil téměř miliardu dolarů.
Draci z dílny Makani Power vypadají jako letadla bez trupu s mnoha vrtulemi. Do vzduchu stoupají z jakýchsi pozemních hangárů. Vrtule vynesou draka do výšky, kde je dost silný vítr, a tam se vypnou. V tom okamžiku je začne vítr pohánět.
Létající monstrum má generátor, který vyrábí elektřinu a posílá ji kabelem dolů na zemi. Kabel poslouží i na stažení draka dolů.
V současné době testuje Makani svůj první prototyp, který má výkon 30 kilowattů. Do tří let chce firma nabízet draky s výkonem 600 kilowattů. Zatímním cílem jsou obří draci širocí až 70 metrů s výkonem pět megawattů.
Na podobných systémech už se ale pracuje i na dalších místech světa.