Mezinárodní tým
VIDEO: Záchrana vědce uvíznutého v jeskyni je v polovině
16.06.2014 21:45
Záchrana zraněného německého speleologa Johanna Westhausera, který před více než týdnem uvázl v téměř kilometrové hloubce jeskynního systému v bavorských Alpách, pokračuje podle plánu. Dopoledne dosáhl mezinárodní záchranný tým po zhruba devíti hodinách cesty třetího bivakového tábora v hloubce asi 700 metrů, dále bude údajně pokračovat v pondělí večer.
Dvaapadesátiletý Westhauser utrpěl úraz hlavy s krvácením do mozku, když na něj při průzkumu jeskyně Riesending-Schachthöhle v Bavorsku spadl kámen. U zraněného jsou tři lékaři ze Slovinska, Německa a Rakouska, podle jejich sdělení je speleologův stav stabilizovaný.
Zraněný muž po dosažení třetího tábora odpočíval, v podvečer by měl začít přesun k dalšímu z celkem šesti bivaků. "Úsek, který nyní přijde, je náročnější, než ten předchozí," uvedl mluvčí horské služby. Záchranáři podle něj zatím počítají s tím, že by muže mohli z jeskynního systému vyprostit do neděle. "Je ale těžké přesně stanovit, jak dlouho to bude trvat," dodal.
Záchranáři transportují Westhausera na nosítkách, na některých úsecích ho musejí vytahovat pomocí lan. V současnosti se prý na akci podílí přímo uvnitř jeskyně 40 až 50 lidí.
Zkušený speleolog se vydal do nejhlubšího a nejdelšího jeskynního systému v Německu se dvěma společníky. V hloubce kolem 950 metrů výpravu zaskočilo uvolněné padající kamení, které postiženému způsobilo vážné zranění. Muž proto není s to dostat se ven vlastními silami.
Systém Riesending-Schachthöhle je dlouhý 19,2 kilometru a dosahuje hloubky 1148 metrů. Objeven byl už v roce 1995 a mezi objevitele patří i zraněný Westhauser.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.