Život na jihu Polska nadále komplikují vysoké hladiny řek, přesto se situace začíná pomalu zlepšovat. Visla v Krakově po čtyřicetiletém maximu klesla téměř o metr, ve slezské Opoli v noci na čtvrtek kulminovala Odra. V Polsku stoupl počet obětí povodně na osm.
V pátek očekává zvýšenou hladinu Odry Německo, výrazněji by pak měla stoupnout v pondělí. Maďarské i slovenské řeky nadále klesají.
Na některých místech Polska lidé stále s obavami hledí na stoupající vodu. K nejohroženějším místům patří město Sandomierz, které leží asi 200 kilometrů severovýchodně od Krakova. V noci na čtvrtek zde pomáhaly stovky vojáků zabránit zatopení sklářské hutě. Polský rozhlas ráno oznámil, že voda již nestoupá a vše je pod kontrolou.
ČTĚTE TAKÉ: Troubky: vodě bránila jen hráz z hnoje, obec 13 let spí
Povodně: velká voda očima amatérských kameramanů
Kvůli velké vodě se zastavila výroba automobilů v továrně firmy Fiat ve slezském městě Tychy, kam nedorazila skla ze sklářské hutě v Sandomierzi. Řada zaměstnanců je raději doma a hlídá svůj majetek. Mluvčí továrny v televizi TVN CNBC Biznes řekl, že zatím není jasné, kdy se výroba obnoví. V Tychách se denně vyrobí okolo 2330 aut.
Znatelně se zlepšila situace v Krakově, kde hladina Visly v noci na středu s 957 centimetry dosáhla čtyřicetiletého maxima. Během dne pak řeka klesla asi o 80 centimetrů.
Složitý je nadále vývoj v povodí Odry. Nad ránem dosáhla maxima povodňová vlna v Opoli, město nakonec nezaplavila, uvedla na svém webu televize TVN24. Odra ohrožuje také Vratislav.
Desítky tisíc evakuovaných
Polský premiér Donald Tusk varoval na jednání krizového štábu ve Varšavě před dramatickými následky povodní. Visla podle něj totiž na některých místech překonala nejvyšší stavy za uplynulých 160 let. Štáb v noci na dnešek posuzoval možnosti, jak před vysokou vodou ochránit metropoli.
Již odpoledne se ve Varšavě očekává hlavní povodňová vlna Visly, původně byla hlášena až na víkend. Voda by mohla dosáhnout do výšky 780 centimetrů, město je podle úřadů připraveno na 800 centimetrů. Ještě v úterý zde Visla držela okolo 310 centimetrů. Nejvíce vody bylo v této řece ve Varšavě v roce 1844, její úroveň přesáhla 850 centimetrů.
Záplavy si v Polsku doposud vyžádaly osm lidských životů, další tři osoby se pohřešují, uvedlo ministerstvo vnitra. Desítky tisíc lidí musely opustit domovy. Hasiči vyjeli ke 14 tisícům případům. V zemi mají začít pracovat nebo už pracují výkonné pumpy z Německa, Francie a Estonska.
Podle ministra vnitra Jerzyho Millera se situace v zaplavených oblastech zlepšuje. Hlášeny nejsou velké srážky, velká voda opadá a směřuje k severu. Podle polské vlády mohla povodeň napáchat škody v přepočtu za 51,5 miliardy korun.
Tusk se také vyslovil proti tomu, aby byl v postižených oblastech vyhlášen stav nouze. To by podle něj bylo "z politického hlediska dobrodružné". V Polsku se totiž konají 20. června předčasné prezidentské volby. Pokud by byl stav nouze vyhlášen, musely by se podle zákona přesunout na podzim.
Německo: žádná panika
Na německé straně se na Odře očekává malý vzestup hladiny v pátek. Braniborská ministryně životního prostředí Anita Tacková varovala před zbytečným panikařením. Velká povodňová vlna by měla dorazit v pondělí, na které úřady pro všechny případy vyhlásily třetí povodňový stupeň (ostražitost), jenž je na čtyřbodové škále druhý nejvyšší. Varování kvůli záplavám vydalo také Sasko-Anhaltsko, kde ale nebyl vyhlášen žádný povodňový stupeň. Voda by měla stoupnout na řekách Aller, Sála, Mulda a Unstruta.
Obyvatelé Slovenska si na většině míst mohli oddechnout, řeky klesají, třetí povodňový stupeň ale nadále platí například na Latorici, Roňavě a Bodvě na východě země. Vodohospodáři začali zjišťovat povodňové škody.
V Maďarsku se situace také zlepšuje. Během noci na dnešek musel být evakuován pouze jeden člověk. V nouzovém přístřeší zatím zůstalo necelých 880 obyvatel. Za posledních 24 hodin bylo na stavbu hrází vynaloženo 180 tisíc pytlů s pískem.
Řeky Slaná, Bodva a Hornád začaly v Maďarsku pomalu opadat. Podle agentury MTI nadále stoupají hladiny řek Tisy a Bodrogu.
Foto: ČTK/AP